Про закриття файлообмінників і авторські права

internetЗакрився файлообмінник ex.ua, і кажуть, що така участь чекає більшість подібних сервісів. Я не є суперспеціалістом у цій сфері, але є пару думок, може комусь буде цікаво прочитати:

1.Скоріше чи пізніше, але із авторськими правами будуть «притискати». Звідки я знаю? Все просто, ми копіюємо розвинуті країни Європи і Світу, але із запізненням. Всі тренди, закони, флешмоби – звідти.

Не у нас з’явились супермаркети, а звідти прийшли. Те саме із інтернетом, смартфонами, і т.д.

А там авторське право ціниться більше, ніж у нас.

Блогер Бєляев (живе в Криму) розказував, що до нього приїхав знайомий із Європи (Німеччина чи Великобританія, а вже не пам’ятаю, але суть передам). І він побачивши комп’ютер кримчанина, сказав: «о, то ти багатий, в тебе стільки програм встановлено». А той пояснив, що просто скачав. На що європеєць сказав, що в них із цим строго.

2.Я люблю читати електронні книги, дивлюсь навчальні відеокурси. Але після перегляду/прочитування, рідко за які я б заплатив гроші. Ну не вартують вони цих грошей. В книгах інколи декілька свіжих і корисних думок зустрінеться, і все. А в більшості і того нема. І за це платити гроші? А якщо товар не сподобався, як повернути свої гроші?

3.У проблемі жорсткого впровадження авторських прав є переваги. Читав, що в Пакистані (якщо не помиляюсь) компанія Майкрософт жорстко пильнувала за авторським правом. Знаєте що сталось потім? Люди перейшли на Лінукс і компанія тільки втратила.

Все просто, люди почнуть переходити на безплатні продукти, які розвиватимуться, під них будуть додатки і програми. От браузери безкоштовні, але якісні і функцію свою виконують.

4.Світові виробники повинні б враховувати наші фінансові можливості. Тому що для, наприклад, американця із середньою зарплатою 3200$, 400 доларів за Фотошоп це незначна сума. Для нас – м’яко кажучи дорого.

Та продавайте нам дешевше, і більше будуть купувати. Це краще, ніж безкоштовно завантажуємо на торентах.

5.Якщо вже будуть сильно «притискати» із цими авторськими правами, то є ще один плюс. Виробники цифрових продуктів більше зможуть заробляти. У США чому стільки книг штампують? Бо там написав пару бестселерів – і ти вже мільйонер. Читав, що навіть знаменитий Роберт Кійосакі не стільки заробив на нерухомості, як на своїх книгах.

6.Права на продукт повинні бути, бо це чиясь праця, яка дає можливість отримати прибуток. Такі відносини рухають прогрес: людям вигідно створювати якісний продукт, бо за це отримують гроші, які вкладають у виготовлення нового продукту.

7.На мою думку авторські права у нашу епоху повинні мати короткий строк. Пройшло 1-2 роки – і законодавство дозволяє вільно завантажувати книгу чи пісню.

А що ви думаєте про авторські права?

8 comments

 1. Доброго дня.
  Читаю вас вже давненько, ось вирішив залишити коментар по цікавій для мене темі.

  Як ви і зазначили, бачу наступні проблеми:
  1. Неякісний товар/сервіс – як онлайн/оффлайн повертати гроші, та як оцінювати рівень “неякісний”, щоб не зловживати.
  Наприклад: погана книжка – це дуже суб*єктивно; онлайнФотошоп – постійно збоїть, а ви отримали підписку за 9.99.

  2. Тривалість дії авторських прав – це дуже суб*єктивно для кожної країни та людини.
  Наприклад: Кійосакі/родичі отримують прибуток від його книги багато років поспіль, а якщо авторське право на його книги діяло б 3-4 роки, то він менше заробив би; люди, котрі заброляють на авторських правах, скажімо “помічники”, вони дуже впливові на політичні та бюрократичні процеси – тому будуть “перетягувати покривало на себе”.

  Як власний висновок: використовувати ПО/товари/сервіси згідно Закону/правил/ліцензій.
  Бо проблеми із-за використання ПО через неофіційні ресурси (торренти) можуть завдати більше клопоту, а ніж користі. Це як в Штатах – Мерседес/РенжРовер на вулиці не зачинений, а ле це не значить, що кожному дозволено на ньому кататись, бо дуже хочеться.

  • Раніше чи пізніше буде більше порядку у цій сфері. Але дивлюсь, що потрохи з’являються ресурси, де можна безкоштовно завантажувати файли. Наприклад, на сайті pixabay фотографи (і я також), дають можливість завантажувати фото для будь-яких цілей.
   Так само, можна знайти легальну інформацію на більшість тематик: спорт, бізнес, здоров’я. На сайтах і блогах все є, тільки іноді неструктуровано.

   • Так, і деякі фільми можна дивитися на Youtube безкоштовно.
    Та і заміну Photoshop знайти можна, хоч і менш зручне/відоме.

 2. Має бути майданчик, де я зможу купити. Такого в нас нема. А якщо є, то продукт не цікавий. В авторському праві є одна проблема – переклад і перекуп прав. По логіці ним має займатися сам автор, але по факту все не так. Звідси ми маємо таку ситуацію, коли росіянія перекупляє права і в Україну або не йде переклад український, або заламують ціну непідйомну, або ж просто не продається продукт.
  Проблема авторських прав не в піратстві, а в тому, що вони не відповідають часу.

  • “Має бути майданчик, де я зможу купити.” – вважаю, що магазин/майданчик/сервіс швидко створять люди, щойно люди будуть готові платити в великій кількості.
   Багато раз обмірковували тему авторських прав і на ХабраХабрі, де люди намагались щось запропонувати нове, але ще не бачив гарної ідеї щодо переформатування авторських прав під “цифровий вік”.
   Тож, поки нереалізовано поміркованої ідеї “нових” авторських прав, треба рахуватись з існуючими.
   А ідея, “раз немає зараз зручного майданчика, то будемо порушувати існуючі закони” – це не відповідь сьогоденню.
   Наприклад, мене бентежить, що раз ми дізнались, що є гарний серіал в США, а ми його хочемо подивитись, а його в зручній формі нам не запропонували, то ми маємо моральне право “хаяти закритя файлообмінних сервісів з сірим контетом”. Тут щось не в*яжеться.

   • “вважаю, що магазин/майданчик/сервіс швидко створять люди” – ні, тому що немає контенту. А якщо є, то він викуплений не для майданчиків.
    “але ще не бачив гарної ідеї” – епл в приклад, вони переформатували всю музичну індустрію. Є багато прикладів західних, потрібно лише підлаштувати під наші ринки. І нічого видумувати не потрібно.
    “раз немає зараз зручного майданчика, то будемо порушувати існуючі закони” – якщо закон неможливо виконати, то він порушується. І в цьому немає нічого поганого, це еволюційних хід подій. Для прикладу – якщо заборонено автомобілям у кількості колони 5 машин їздити, то цей закон не виконується, бо існують, наприкад пробки. Те ж саме, людина має право на доступність інформації. Якщо вона не доступна легально – то шукає інші варіанти. Сюди ж відносимо і проблему з перекладом, якщо автор не переклав на українську, то знайдеться той, хто перекладе.

 3. Пам’ятаю як робив шаблони (теми) під одну мобільну цмс, загружав в магазин і отримував трошки грошей. Але досить швидко кожну тему викладали в паблік і вже не купляв ніхто. Було неприємно. З того часу по можливості дотримуюсь авторських прав – софт юзаю тільки безкоштовний, на телефоні купляю програми (на щастя під андроїд їх платні версії зазвичай коштують баксів 5, а не як фотошоп).
  А от з фільмами – тут або дивишся на піратських сайтах, або не дивишся. Можна на якомусь “мегого” купляти, але дороговато виходить і новинки там з чималим запізненням появляються.

  • Та я також багато не качаю – багато чого є легально: або на сайтах/блогах, або в Ютубі.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*