Чи потрібен захисний фільтр на об’єктив?

фільтр, захисний, об'єктивКоли я купив дзеркальний фотоапарат, то вже за пару днів придбав захисний фільтр. Адже не хочеться пошкодити передню лінзу об’єктива, або її забруднити.

Всі радять, то й купив.

Придбав фільтр Marumi UV фірма японська, там і виготовляють. Фільтр недорогий, але читав відгуки, ніби люди не жаліються.

Після покупки перевірив її чи не погіршує якість зображення — нічого не запримітив, причому дивився із 100% збільшенням.

А своїм фотоапаратом задоволений, тільки не подобалось, як він фоткає у контровому світлі.

Потрібно знати, що сонце може світити на об’єкт зйомки з-за спини фотографа, збоку і навпроти, з-за спини об’єкта зйомки.

Досвідчені фотографи радять знімати з боковим світлом і контровим, адже вони найкраще передають об’єм, і створюють гарну картинку.

Все би нічого, але коли я знімаю із контровим освітленням, то в мене виходить зображення малоконтрасне, із сильними бліками. Не гарне якесь.IMG_5930

І так я цілий рік промучився. І буквально позавчора був на селі, гарно сідало сонце, і я вирішив пофотографувати.

І бац, знову погана картинка. Я подумав: “ну як то так, і бленда є, і нічого не допомагає”. Тоді зняв ту бленду, думаю буде ще гірше. Але зняв разом із фільтром.

Опа — фото вийшло нормальним. Ясна річ, контрове світло свою специфіку внесло, але фото вийшло нормальним.

Тоді я вже здогадався причину проблем.

Тоді сфотографував із блендою, без захисного фільтра — знову картинка нормальна.

А тільки почепив фільтр — те що було колись.eksperiment

1 – без фільтра і бленди

2 – тільки фільтр

3 – тільки бленда

4 – бленда і фільтр.

І якщо чесно, то особливої користі при контровому світлі і від бленди не запримітив. Але це ще треба перевіряти, я ще не готовий щось конкретно казати.

Звідси висновок — цей захисний фільтр при контровому світлі мені не підходить, бо псує якість фото.

І врахуйте, що це не китайський “ной нейм”, а відома японська фірма.

Я вже потім гуглив, то люди пишуть, що кожен фільтр у більшій чи менші мірі псує картинку. І глупо, на дорогий фільтр чіпляти скло, яке погіршить зображення.

А для захисту передньої лінзи від пальців чи механічних пошкоджень достатньо почепити бленду.

Вже згодом знайшов цікаву статтю, де порівнюють якість захисних фільтрів, і мій аж на 13 місці http://tinyurl.com/ybgv7de . До речі, зверніть увагу, там якість не залежить від ціни, на першому місці за недорого.

Якщо вірити цьому сайту, мій фільтр затримує 8% видимого світла (якщо я правильно зрозумів). Тобто, затемняє зображення. Як відомо, чим менше світла — тим більше шумів на зображенні.

Тому вирішив не купувати жодного.

До речі, коли зняв захисний фільтр, то на ньому не було багато сміття чи пилинок. Фактично він користі не приносив (я з технікою акуратно обходжусь).5

Що використовую, то це поляризаційний. Він в мене вже не бюджетний, і виготовлений відомою фірмою Hoya ( марка виробу Hoya HD Pol-Circ).

Надягаю його у яскравий сонячний день. Він потрібен коли сонце високо, і ви знімаєте із боковим світлом. Полярик дає можливість отримати більш насичені кольори неба і зелені, а з води знімає бліки.

Без полярика:11З поляризаційним фільтром: 10Тут ще трошки на першому фото завелика експозиція, треба зменшити. Але все одно, у другому випадку кольори на зелені і небі більш соковиті.

У цій статті всі фото без обробки в графічних редакторах.

Також, фільтр знімає бліки із усіх неметалевих поверхонь (скло, авто).

Без полярика:8З поляризаційним фільтром:9Як бачите, щезли бліки із води, що потрібно при фотографуванні води.

Поляризаційний фільтр має ще одну корисну функцію, про яку рідко згадують у статтях: він покращує відтворення тіней і світлих ділянок. Відомо, що на відміну від людського ока, у фотоапаратів досить вузький динамічний діапазон. Тому у складних випадках або тіні погано пророблені, або світлі ділянки втрачаються.

Але полярик дає можливість краще проробити усю сцену.

Наприклад, На цьому фото без використання фільтра бачимо, що є надто темні (1) і занадто світлі (2) ділянки – так часто буває, якщо фотографувати під прямим сонячним промінням, особливо в середині дня. 111

А тут вже на об’єктиві поляризаційний фільтр, і подивіться як він покращив картинку і фотоапарат краще передав світа і тіні:222

Цікаво, чи ви використовуєте захисний фільтр, якщо так, то якої марки і чи перевіряли його у контровому світлі?

2 comments

  1. Я жодних фільтрів не використовую, однак після твоііх фото – захотів собі поляризаційний)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*