Фотостоки, або де купити якісні фото

фотостоки та фотобанкиСьогодні напишу про фотостоки (фотобанки). Це сайти, які є посередниками між фотографами, та тими, хто хоче придбати їхні роботи.

Фото мають ліцензію royalty-free, яка дозволяє фотобанку продавати їх безліч разів. Таким чином фотограф може навіть на одному вдалому фото заробляти хороші гроші. Якщо цікаво, то є фотографи на теренах колишнього СССР, які тільки на фотостоках «піднімають» суми в 3 000 баксів щомісяця. Непогано.

Ви також можете займатись подібним бізнесом. Але для цього потрібні як якісна фотоапаратура, так і допоміжне обладнання (штативи, студійне світло), вміння працювати із графічними редакторами та професійно фотографувати.

Редактори на цих сервісах досить суворі, і жорстко бракують «любительські» фото. В мене рідко яке фото з старої «мильнички» приймають. І навіть ті, які прийняли – ніхто не купує. Це й зрозуміло, тягатись фотоапаратом 2004 року із профі з Canon 5d mark, об’єктивами ціною в авто – я не можу.

Але є бажання в найближчий час придбати дзеркальний фотоапарат, і тоді «ми їм покажемо» 🙂

Тепер про покупку фото

Більшість людей не розуміє, для чого купувати фото за 1-5 долари, якщо можна спокійно скачати із Гугла.

Щоб довго не пояснювати, приведу уривок із книги, яку зараз читаю. Це пише професійний фотограф Дмитро Песочинський. Книга «Фотография как бизнес». В ній уривок присвячений «злодіям», як вони називають тих, хто без дозволу використовує чужі фото:

«Покарати шахраїв можна, причому рублем. Але треба спочатку визначитися, чи варта гра свічок – якщо можна все зробити «по любовно» і зайвий вереск нікому не потрібен, то спробуйте, ви ж не скандаліст. Вам можуть заплатити гонорар, у випадку з сайтом нескладно проставити посилання, іноді вас влаштують вибачення.

Але якщо відчуваєте за собою правоту і є вільний час – чому б і ні? Статті 1300 і 1301 Цивільного кодексу передбачають грошову компенсацію у розмірі від 10 000 до 5 000 000 рублів за порушення відповідно немайнових і майнових прав. Ті ж суми фігурують у статті 49 Закону РФ «Про авторське право і суміжні права».

Під порушенням майнових, або виняткових прав мається на увазі сам факт використання картинки без вашого відома.

Випадків покарання злодюжок з редакцій на п’ять мільйонів я не знаю – звичайно вся ця шарашка разом з редактором, більдом, несвіжої секретаркою і кольоровий принтер Епсон коштує в рази менше. Але тисяч на п’ятдесят – сімдесят розраховувати можете, прецеденти були.

Іноді компенсуєть навіть моральну шкоду – дрібниця, а приємно.

Особисто я керуюся простим принципом. Якщо моя фотографія виявляється на домашній сторінці, в приватному блозі – дурниця, проїхали. Коли нею ілюструють явно комерційний сайт – ну вже вибачте. Доводити справу до суду ще не доводилося жодного разу, але отримати розумну компенсацію або просто змусити прибрати картинку цілком реально.»

Ну і як? Неприємно.

Хоча цікаво, чи в автора цих слів стоять на компі ліцензійний Windows, Photoshop, та інші проги?

Але нас це не врятує, тому слід намагатись використовувати ті фото, які можна.

Одразу скажу, що в порівнянні із колегами західних країн, ми в гіршому положенні. Для них 1-5 долари за фото – це не гроші. Це як для нас гривні. А в нас купувати фото для кожної статті – трошки за дорого. Якби ж це окуплялось…

Тому приходиться трошки хитрувати, шукати безкоштовні фотобанки, робити фото самому.

Тепер приведу списки популярних фотостоків, де можна придбати якісні фото на будь-який смак. Тарифні плани в кожного фотобанку сильно відрізняються, тому добре дивіться, де є кращий варіант:

www.shutterstock.com/ http://ru.depositphotos.com/ http://ru.dreamstime.com/ http://www.istockphoto.com/ http://russki.istockphoto.com/ http://www.bigstockphoto.com/ru/ www.123rf.com/

Це основні фотостоки із роботами найвищої якості. Насправді цих сервісів є набагато більше, але там гірше або якість фото, або незручний пошук чи умови.

Та скоріше всього, для більшості читачів цього блогу ціни на фото будуть «кусатися».

Що робити? Невеличке рішення є.

Виявляється, що можна завантажити до 40 якісних фото абсолютно безкоштовно.

До кінця цього місяця напишу статтю як це зробити. Мусите декілька ще днів почекати, щоб я точно пересвідчився що це повністю безкоштовно, із картки не зніметься ні цента.

Стаття буде із детальними скріншотами.

P.S.Слід знати, що на фото бувають різні види ліцензій, в кожному сервісі нюанси можуть відрізнятись.

4 comments

  1. flickr.com в допомогу, якщо немає грошей на покупку) Писати запит англійською і все, дуже багато якісних і, що головне, безкоштовних фото. Але є й такі, на які лінк треба вказувати і т. п.
    А купувати фото – це вже треба, щоб сайт пристойний дохід приносив 🙂

  2. Ну і де та стаття про безкоштовне скачування? 🙂

    • Я пам’ятаю, просто виявилось, що можна безкоштовно скачати не 40, а 70 якісних фото. Через пару днів можна буде публікувати статтю.
      Але це потрібно буде тільки тим, хто має справу із зображеннями (дизайнери, блогери, менеджери сайтів). Бо якщо “проспати”, то можна втратити 70$ 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*