Х’юз Томпсон — справжній герой

Х'юз Томпсон

Про цей випадок у воєнній історії я прочитав ще півроку тому, та тільки зараз руки дійшли написати. А про це повинен знати кожен! Тому що такий вчинок міг вчинити тільки справжній герой.

Це було під час В’єтнамської війни, в травні 1968 року. Три американських вертоліти, під командуванням Х’юза Томпсона прочісували територію для виявлення в’єткондівців. Пролітаючи над селищем Май Лай (Сонгмі), їхню увагу привернула лежача маленька дівчинка, біля якої стояв американський солдат. Він ногою перевернув її на спину і пострілом в голову вбив. Нерозуміючи що сталося, Х’юз наказав опустити вертоліт на землю.

Перед їхніми очима відкрилася страшна картина: в канаві лежали десятки тіл в’єтнамських дітей, жінок, чоловіків.

А в одній із хатин, вертолітники побачили зігнаних в’єтнамських селян. Поставивши вертоліт на землю, Х’юз Томпсон звернувся до офіцера групи американських солдатів, що вони на своїх вертолітах вивезуть поранених.

Уільям Келлі, який в той час керував наземною групою команд, порадив Х’юзу не вмішуватися, а ще краще, нехай кине гранату в хатину. До беззахисних селян направлялася основна група солдат з наміром вбити в’єтнамських селян. Мушу додати, що Келлі був за званням вище ніж Томпсон.

Зрозумівши усю серйозність ситуації, Х’юз Томпсон наказав підняти в повітря свої вертоліти і зависнути між беззахисними людьми та американськими солдатами. Після цього направив свій вертоліт на американський підрозділ. За наказом Томпсона, кулеметник відкрив попереджувальний вогонь над головами солдатів. Стрільцю було віддано наказ стріляти на ураження, якщо хтось із наземних солдат підійде до місцевих мешканців.

В цей час він наказав двом іншим вертолітам вивезти селян. Завдяки цьому було врятовано 11 людей.

Після того, як вивезли всіх людей з хати, Томпсон повернувся в канаву, і переглянувши трупи, він знайшов живого маленького хлопчика.

Потім Х’юз Томпсон написав рапорт, адже він не виконав наказ, і розвернув вертоліти проти своїх. В результаті цього подібні операції були припинені.

Вбиті в'єтнамські селяни, яких Не встиг врятувати Х'юз Томпсон

Потім відбувся суд, лейтенанта Уільяма Келлі, визнали винним у винищенні більше сотні невинних людей та засудили до пожиттєвого ув’язнення. Згодом вирок змінили на домашній арешт. А згодом президент Ніксон взагалі амністував Келлі. В своїх інтерв’ю він повторює що постійно шкодує про скоїне. Капитану Эрнесту Медине, який віддавав наказ Уільяму Келлі вбивати мирних жителів повністю виправдали.

Хоча й Х’юза Томпсона нагородили “Хрестом за заслуги”, та його дії викликали неоднозначну реакцію в США. Дехто із високопоставлених американців пропонував наказати Томпсона, оскільки він не виконав наказ. Йому довгі роки поступали погрози, Х’юз відчував постійну травлю.

Після інциденту Х’юз Томпсон і надалі служив в американській армії до досягнення сорокарічного віку. Під час війни він був декілька разів поранений. Один з членів екіпажу його вертоліта, був вбитий в’єтнамцями через пару тижнів після подій в Май Лай.

1998 році найвища влада виявила бажання нагородити героя найвищою нагородою, солдатською медаллю. Та Томпсон сказав, що коли нагороду не отримають члени його вертоліта, то він також її не прийме. В результаті в торжественній обстановці Х’юза Томпсона, стрілка Лоуренса Колбурна та борттехніка Гленна Андреотту (посмертно) нагородили орденами.

Того ж року Х’юз відвідав селище Сонгмі, де зустрівся із врятованими людьми. В тому числі із врятованим тоді маленьким хлопчиком.

Tompson

 

Помер Х’юз Томпсон в 2006 році від раку.

Який висновок можна зробити? Безумовно, Х’юз Томпсон — герой. Навіть більше, тому що легше вчинити геройський поступок рятуючи своїх, ніж не виконати наказ і розвернути вертоліт проти своїх.

На жаль, дуже і дуже мало людей здатні на такий поступок. Людям, взагалі, властиво групуватися за поділом “свої-чужі”. Інколи фанати однієї із спортивних команд вбивають фанів команди суперника. А тут — війна, де є дуже чіткий поділ на своїх і чужих.

Якщо ви не вважаєте Томпсона героєм, а таких є немало, то не дивуйтеся, чому, наприклад фашисти так масово знищували людей в Другу Світову війну. Там просто бракувало таких сміливих та думаючих СВОЇМ розумом людей.

Пригадую, як на якомусь ветеранському форумі, обговорювали подвиг Х’юза Томпсона. І випадкова відвідувачка, вражена подвигом американця запитала, чи є відомі подібні геройські вчинки. Ті їй відповіли, що наприклад, в Другу Світову війну наш солдат кинувся на ворожу гранату в траншеї, і прикрив своїм тілом товаришів. Тоді жінка на форумі пояснила, що має наувазі, чи були випадки, що наприклад в Чечні, солдати чинили злочин, а хтось проявив людяність і завадив їй. На форумі жінці відповіли, що їм такого не відомо, і взагалі, його б в Росії свої просто закопали до смерті.

Та щоб ви знали, в історії ще були випадки, коли солдати проявляли людські якості.

19 липня 1941 року а Югославії фашисти взяли в полон групу місцевих партизан. Була сформована розстрільна бригада. До її складу включили рядового Йозефа Шультца.Не сказавши ні слова, Йозеф кинув автомат, і встав в одну шеренгу з партизанами. Він був розстріляний своїми разом з югославами. ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ЦЮ ЛЮДИНУ. Більше про нього тут http://warhistory.livejournal.com/1456322.html

Joseph Schultz

 

soldatНасамкінець хочу сказати свою думку. Якщо армія однієї держави входить на територію іншої, то це однозначно агресія. Якби це не називали: захист своїх громадян від місцевих мешканців, допомога дружньому народу, інтернаціональний обов’язок, попередження нападу, і т.д. Не можна знищувати людей, тільки за те, що вони інші. Вірю, що в такому випадку миру на планеті Земля було б більше.

При будь-яких розкладах, завжди слід залишатися людиною. Політичні розклади часто кардинально змінюються, а шкодувати про свої дії можна все життя.

P.S. Хочу дати два посилання, де ви зможете знайти більше інформації про Х’юза Томпсона. Одразу попереджаю, там є фото не для людей із слабкою психікою, так що дивіться самі.

http://nostradamvs.livejournal.com/382922.html

http://tolerance.sitecity.ru/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*