Інтерв’ю із заробітчанином

Декілька мільйонів наших співгромадян працюють постійно чи тимчасово за кордоном. Пару місяців був у Польщі мій добрий знайомий (про нього тут http://pavlofox.net/pro-polshhu-i-ukrayinu/ згадував), і я його про деякі речі запитаю, може і вам буде цікаво.

1.Чому ти таки наважився їхати в іншу, невідому країну, а не шукав роботу тут:

Не зміг знайти хорошої високооплачуваної роботи вдома.

2.В скількох господарів, і на яких роботах працював?

Працював у 5 панів. Роботи на господарстві: Догляд і збирання малин, огірків, кабачків, ротунди, вишні, полуниці, помідорів-чері.

2.Про що ти не знав, перед поїздкою, що не врахував?

Треба брати більше робочого одягу, а я поїхав як на пікнік… Робота на господарстві виявилася трохи важчою ніж я сподівався.

3.Що виявилось найважчим?

Люди живуть разом, мало особистого простору. Важче збирати полуницю, огірки – бо цілий день зігнутий. Легше працювати на черешні, малині, вишнях. Знайомі не радили йти на м’ясокомбінат.

4.У зв’язку і останніми політичними подіями, як відносились до вас поляки?

Я не відчував до себе поганого відношення збоку поляків.

5.Скільки можна заробити і на яких роботах?

Робота на підприємствах оцінюється вище ніж на господарстві. 10-12 зл/год і 7-8 зл/год відповідно.

6.Чим відрізняються наші господарства від їхніх?

Можливість вигідно здати готову продукцію державі. Доступ до с/г реманенту, води.

7.Чи вдалось вивчити трохи їхню мову, як спілкувався?

Зразу мову не вивчиш, але потім розумів більше, ніж до поїздки. Порозумітися можна досить легко, це ж все-таки не китайська мова.

Хоча деякі слова смішні, наприклад:

Човнік – трактор,
Ютро – завтра,
Самоход – автомобіль,
Жондек – рядок,
Яя – яйця,
Бедрьонка – їхня мережа супермаркетів, як у нас Сільпо чи Барвінок.

8.Чи зустрічав там наших?

Дуже часто. В супермаркетах (багато наших покупців), працівників на роботах. І навіть в костелі люди хрестилися по греко-католицьки.

9.Чи важко було працювати?

Важко скрізь, але робота відрізняється по важкості. Легко на збиранні малини і вишні (але потрібна швидкість, інакше мало заробиш). Важче на огірках (постійно болить спина).

10.Чи збираєшся у майбутньому поїхати на заробітки?

Сам ще не знаю, думаю над цим.

11.Дай поради тим, які також захочуть заробити грошей там.

Доїжджати краще рейсовими автобусами а не бусіками. Це буде дешевше і, можливо, швидше на кордоні. Харчі там недорогі. Погано тим, хто курить і п’є горілку – вони там коштують трохи.

Врожай вишні у Польщі:

врожай вишні у Польщі

Насадження яблунь:iablunі sad

Вирощують розсаду полуниць:

вирощують розсаду полуниць

Саджанці яблунь: iablunia sadzhantcіПомідори в теплиці: pomіdoriУ такі ящички збирають малину: malinaРостуть яблуні:iablunі


Від себе додам, що свого часу (років 25 тому), поляки самі активно їздили до нас, бо в них економічна ситуація була гіршою. Тепер наші їдуть. Люди самі себе працевлаштовують, вчать дітей, вливають гроші в економіку.

Якби не така можливість, у країні було б декілька мільйонів бідних, безробітних людей. Крім цього , рівень заробітних плат впав би, бо на одне робоче місце збільшилась би кількість претендентів.

Кажуть, що в Україні є тільки бідні і дуже багаті, а середнього класу немає. Насправді є, це заробітчани. Є сім’ї, де на заробітках батьки і діти, і по десятках років. І якби не вони, то економічна ситуація у країні була б значно гіршою.

У нас працівників старших 35 років не спішать брати на роботу. На заробітках Можеш працювати і до 50 і більше років.

І останнє. Знаю, що люди десятками років їздять по заробітках на чужині. Я ж думаю, що перший раз можна поїхати, щоб вирішити свої першочергові проблеми: ремонт квартири, навчання дітей, і т.д.

А наступного разу вже заробити і тут відкрити нехай невелику, але власну справу.

7 коментарів

  1. Ех, твоя фраза про 35-річних дає привід задуматись 🙂

  2. Ремонт квартири – що тут першочергового?))) Своя справа явно важливіша. Підслухав одного водія автобуса колись, говорив з кимсь про спільного знайомого, суть така:
    обоє поїхали на заробітки і гарно заробили; перший купив автобус і ділянку під будинок, другий купив ділянку і побудував будинок; перший автобусом заробив на ще один автобус, потім двома (найняв водія на другий) заробив на будівництво будинку; зараз перший підприємець і має гарний дохід, другий – працює на заводі.
    //Дивлячись на фото з вишнями розумієш, що в Україні сільського господарства то й немає фактично. Ляшко з його коровами – от і все СГ в нас.

    • Так, у сільському господарстві ми значно відстали від поляків. Кажуть, що їм колись держава давала пільгові кредити, от за ці гроші вони і піднялись.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*