К. Джеймс. Мой первый бизнес. Как оценить идею проекта и свои силы

kaanНедавно закінчив читати напевне найменш оптимістичну книгу про бізнес. Після неї два дні був якийсь «дєпрєснячок».

Але незважаючи на це, все одно рекомендую її прочитати.

Каан Джеймс – успішний британський підприємець та інвестор. Він вишукує молоді бізнес-проекти, аналізує їх, і вирішує чи варто вкладати в них кошти. Крім того, він брав участь у популярній британські програмі «Лігвище дракона». У ній, досвідчені підприємці-інвестори розглядають бізнес плани починаючих бізнесменів і вирішують чи варто вкласти свої кошти в їх проект.

От і уявіть собі скільки Джеймс всього побачив, і який у нього досвід! Тому він досить критично оцінює кожен проект, і професійно вказує на ті чи інші проблеми в його реалізації.

Кажу ж, що це не мотивує. Це вам не Браян Трейсі. Але правду потрібно знати ще до вкладання грошей, щоб потім їх не втратити.

От наприклад, Каан розказує, як до них на шоу прийшов молодий чоловік, який запропонував ідею сушарки, яка зможе висушити одяг за півгодини, а не 2-4, як завжди. Для цього потрібно було побудувати лінію по виготовленню сушарок, господар повинен залити бетонний фундамент, на який встановлюватиметься сушарка. Ще там потрібно було провести якісь проводи.

Автор ясно вказує на те, що все це не вартує того, щоб йти на такі витрати часу та ресурсів. Ідея не життєздатна, ніхто того не купить. Крім того, вже, у пральних машинах є сушарки для  одягу.

Та найсмішніше, що той хлопака цю ідею виношував років 10!

Як каже Джеймс, дуже важливо вибрати правильний напрямок руху. Бо можна прокопати тунель в горі щоб дістатися з точки А в точку В, а потім дізнатися, що туди ніхто не хоче йти.

Важливо ще перед запуском своєї справи зважити усі за і проти. Це критично важливо, коли ви збираєтесь вкладати великі кошти, а досвіду ведення своєї справи не маєте.

Автор приводить у книзі такий приклад з життя:

«Якось в «Лігво драконів» прийшла жінка. Їй було вже за шістдесят, але вона чудово виглядала для свого віку. Наша гостя пропрацювала в одній компанії 40 років, вийшла на пенсію і на прощання отримала від свого роботодавця щедру вихідну допомогу в розмірі 250 тисяч фунтів. Вона була дійсно розумна і вирішила, що не стане сидіти без діла, а займеться власним бізнесом. Їй дуже цього хотілося. Потенційна підприємниця розповіла нам про свою ідею. Концепція виявилася дуже цікавою, але комерційно абсолютно нездійсненною. На жаль, жінка пропрацювала над нею вже 18 місяців і витратила все вихідну допомогу – чверть мільйона.»

Автор настійливо радить ще з самого початку задати собі запитання, чи є у вас настійливість та підприємницька «жилка».

А подивіться, на ще одні слова Каана:

«Можу гарантувати, що на початковому етапі становлення вашого бізнесу все піде не так, як ви задумували. У вас можуть закінчитися гроші, ви перестанете знаходити споживачів, вашу продукцію не будуть приймати, ви не укладете важливу угоду, не зможете найняти потрібну людину на роботу, а якщо наймете, він піде в самий невідповідний момент, коли вам ніяк не можна буде з ним розлучитися . Обіцяю вам: легко не буде.
Тут все очевидно: якщо в вас немає волі до перемоги або навіть якщо вам не потрібно битися, ви не досягнете успіху.»

Автор приводить ще один дуже показовий приклад.

Успішний найманий продавець з продажу, має певну, нехай і високу зарплату. У нього великий досвід, і він здійснює багато продажів. Із прибутку який він дає підприємству, це працівник отримує 25%. Потім йому приходить в голову думка, що варто зайнятися самому бізнесом, адже він і надалі виконуватиме те що тут, але отримуватиме всі 100% від прибутку.

Та на практиці ситуація змінюється. Адже він працював на підприємство, яке мало своє «ім’я» на ринку, постійних клієнтів. Крім того, наш герой займався тільки продажами. А тут додалась бухгалтерія, організація роботи підприємства, наймання співробітників, реклама, і т.д.

В результаті все може піти не так як планувалося.

Як стверджує Каан Джеймс у книзі «Мой первый бизнес. Как оценить идею проекта и свои силы»,  важливою умовою досягнення цілі є низький «больовий поріг». В переносному значенні звичайно. Адже ви повинні з мужністю витримати всі невдачі, які підстерігають вас у побудові успішного бізнесу, і незважаючи ні на що, йти далі.

5 comments

 1. Книга должна быть интересной. Поставлю в очередь к прочтению.
   
  Но мне кажется, что автор ко многим идеям действительно слишком критично и скептично относится. Нужно заниматься своим делом, а остальные полномочия делегировать. Как делал, например, Петр Осипов из БМ, если ему верить 🙂

  • Я звик мотивуючі книжки про бізнес читати. В нас через один балкон жила сусідка Алла. Потім дивимось: там інші вже люди живуть.
   Як потім вияснилось, її син узяв кредит під бізнес, квартира в залог. Кредит не виплатив, і тепер в нас інші сусіди. Так що потрібно зважувати всі “за і проти”.

 2. Не без этого, но как бы настолько не испугаться, чтоб совсем не начать действовать? 🙂
  В этом случае можно себя пробовать в онлайн-бизнесе. Не такие уж и большие первоначальные затраты, а со временем можно выйти на стабильный пассивный доход, даже не в особо прибыльной нише. Главное набрать количество активных рефералов 🙂 А чтоб их набрать, нужно самому проверить проект, объяснить, как на нем или с помощью его зарабатывать и дополнительно финансово стимулировать, чтоб проявляли постоянную активность. И не нужно скупиться. Вернется в несколько раз больше.
  “Лучше получать по 1% от усилий 100 человек, чем 100% только от своих собственных усилий.”
  J. Paul Getty
   
   

  • Є ще одне класне правило, яке не дасть сильно “прогоріти”: поки не має першого замовлення – великі гроші в бізнес не вкладати. Не завжди таке можливо, але на замітку взяв.

 3. Как говорил тот же Петр Осипов: Сначала нужно найти кому продать, а потом уже искать что продать. Другими словами – сначала находишь клиента, а потом необходимый ему товар. Как-то так утверждал упоминаемый мною Петр Осипов, наверное уже долларовый миллионер, а ему всего 25 (может уже 26). Я полностью с ним согласен.
   
  Я иногда занимаюсь (не побоюсь этого громкого слова 🙂 ) арбитражем трафика. На заре этого занятия у меня как раз подобным образом получилось – сначала нашел куда продать, а потом начал искать источники этого трафика.
  К сожалению сейчас эта ниша нестабильная, возможно из-за большой конкуренции, но кое-какие деньги приносит.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*