Книга «Эпоха пропаганды».

психология влиянияНарешті дочитав книгу Аронсон Э., Пратканис Э. «Эпоха пропаганды: Механизмы убеждения, повседневное использование и злоупотребление».

Книгу описували як одну із найкращих у світі по питаннях переконування та впливу.

Я вас трошки розчарую, мені видача матеріалу не дуже сподобалася. Я люблю писати (як і думати) просто та зрозуміло, без якихось непотрібних ускладнень та мудрувань. А тут трошки важкувато книга читається.

Якщо ж вам цікаво як має бути, то дуже рекомендую працю Роберта Чалдіні «Психология влияния». Там книга дуже зрозуміла і просто, із безліччю прикладів які сприйме середньостатистичний читач. Тут мені здається трошки перехвалили. Я б поставив 3 бали із 5. Але це моя думка.

Тепер про цікаві моменти із книги, незважаючи на мою критику, вони все ж таки були.

Зокрема автори вказують на дуже великий вплив на думку людей телебачення. Точніше того, хто стоїть за телебаченням. Так коли в серпні 1990 року США послали війська в Ірак, то тільки 23% громадян із тих що не дивились телевізор підтримували військову операцію. Тих же що дивились новини – підтримували 76%.

Різниця між ними 53%! Погодьтесь, це багато, значить агітація через ЗМІ працює.

В книзі приведено принципи відомі майстрам переконування:

-рекламні оголошення зі словами новий, простий, швидкий, вдосконалений, ефективніше підвищують попит.

-товари розкладені в супермаркеті на рівні очей продаються краще всього.

-рекламні оголошення в яких використовуються образи тварин, дітей чи використовується сексуальна привабливість, підвищать продажі з більшою ймовірністю ніж інші.

-легше продати два товари разом за 1 долар, ніж окремо по 50 центів.

Часто виробники рекламуючи свій товар вказують на зовсім незначну та непотрібну деталь їхнього товари, але й це працює. Наприклад: діаметр сигарет на 2мм більший за конкурентів чи Баєр – кращий у світі аспірин. Хоча весь аспірин є однаковим, не може бути кращого чи гіршого.

Деякі прийоми впливу психологи випробовували прямо на вулиці. Так, до людей підходила дівчина із проханням пожертвувати гроші на якусь там потребу. Більшість відмовлялися. Тоді вона казала: навіть 5 центів буде достатньо. І в тоді людям «не випадало» пошкодувати навіть 5 центів, вони лізли в гаманець і давали більше.

Крім того, в іншому випадку дівчина просила 17 центів. Це була кругла та «нестандартна» сума, і більшість перехожих погоджувалися її дати. Вони думали що можливо не вистачає цієї суми на квиток автобуса, чи купити булочку.

Автори вказують на дуже великий вплив пропаганди під час війни. От як заставити людей погодитись на знищення своєю армією інших людей? Неможливо? Але є чудодійний прийом. Пропаганда (ЗМІ) повинні зображати противника тільки і негативному світлі, приписувати справжні та нафантазовані злочини. І це діє, хоча всі знають що ніщо не є чорно-біле. В такому випадку суспільство «закриває очі» на бомбардування іншої держави чи вирізування її населення.

Є ще немало нюансів, наприклад, етикетка з надписом «75% яловичини» буде продаватись краще ніж «25% жиру». Хоча йдеться про той самий продукт.

Часто пропагандисти використовують спеціально придумані фрази та терміни які можуть вплинути на думку людини, хоча й мають двояке значення. Наприклад: «Краще із того що можна купити за гроші» чи «Ми повинні підтримати наших відважних борців за свободу».

Також описаний цікавий експеримент, який буде корисний батькам. Так одному класу дітей читали лекцію що потрібно бути вихованим, чемним, не смітити, слухатися вчителів. Іншій групі учнів казали що ними пишаються, адже вони є накращими учнями у школі, не смітять, не шумлять, слухаються вчителів. Так продовжувалося певний період, в кінця якого учні з першої групи свою поведінку не покращили. А діти з другої групи ставали такими, як про них говорили.

От таких прикладів в книзі наведено чимало. Кому цікаво – ознайомтесь із нею. Мені ж, повторюсь, більше сподобалась праця Роберта Чалдіні «Психология влияния».

А тут на відео подивіться як каченята забавляються:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*