Книга Роберта Чалдіні “Психология влияния”

 Robert-CialdiniОдним із моїх захоплень є читати книги. Серед тих тематик, які мене цікавлять, можна згадати психологію. Не якусь кабінетну, а популярну, наближену до звичайних людей. Щоб у ній були прості поради, просто бери і роби.

 

До таких книг сміливо можна віднести працю Роберта Чалдіні “Психология влияния”. Назву вказую російською, бо в такому варіанті її можна знайти в магазинах чи скачати.

 

Я читаю багато книг, і в них трохи розбираюся. Якщо вже якусь книгу рекомендую прочитати, значить знаю про що говорю. “Психологию влияния” я сам прочитав два рази, і не проти повторити це ще раз.

 

Про що ця книга? Відомий та досвідчений психолог Роберт Чалдіні на прикладах наглядно і просто показує як можна керувати людиною. Читаючи цю книгу, ви щоразу будете ловити себе на думці, що десь це бачили. Дійсно, бачили. Бо цими методами з успіхом користуються як всілякі шахраї, так і бізнесмени продаючи свій товар.

 

Книга побудована так, що в кожній главі автор розглядає якийсь психологічний експеримент чи явище. Щоб остаточно переконати вас прочитати цю книгу, я наведу ряд уроків із книги.

 

Правило взаємного обміну.

 

Дуже класний приклад, який часто використовують нехороші люди. Про що йдеться? Якщо вам потрібно щось отримати від іншої людини (товар чи послугу), потрібно перед цим їй щось подарувати (товар чи послугу). Це робиться так, щоб не викликати підозру. Після цього, той кому “допомогли” підсвідомо (!) відчуватиме себе зобов’язаним. Цим і часто користуються знаючі люди. Як боротися? Одразу після отримання подарунку, бажано віддати дарувальнику чимось іншим.

 

Мавпування людьми одне одного.

 

Хоча й люди є створіннями розумними, та в багатьох діях вони не далеко відійшли від тварин. Адже більшість нас підсвідомо копіює поведінку інших. У книзі Роберт приводить таке цікаве спостереження.

 

Якщо комусь на вулиці потрібна буде допомога, то постраждалий скоріше отримає допомогу від одинокого прохожого, ніж від натовпу людей. Чалдіні пояснює чому це так. Нам властиво дивитися на поведінку в тій чи іншій ситуації інших людей. Наприклад, людину збила машина. Перехожий дивиться як реагують інші люди на те що сталося. Інші роблять те саме. В результаті всі стоять на місці, і ніхто не надає допомоги. Ви подібне не раз бачили, правда?

 

Не знаю чому це так сталося, та якраз коли я читав “Психология влияния” мені потрібно було піти купити новий дисковід. Була зима і лежало багато снігу.

 

Попереду бадьоро йшов пенсіонер із рюкзаком на плечах. Він був метрів 20 попереду мене, коли послизнувся і впав. Я знав, що ніхто не підійде йому допомогти, хоча кругом було немало людей. Я підійшов і допоміг йому встати. Пенсіонер трохи здивувася, подякував мені і пішов далі.

 

Зрозуміло, що я не настільки кращий від інших, просто був попереджений про поведінку людини в такій чи подібній ситуації.

 

Ще один цікавий експеримент описує Роберт Чальдіні.

 

В університетському коридорі встановлено ксерокс. Стоїть черга зі студентів. Підставна особа, попросила: “можна я пройду без черги бо не встигну на поїзд”. В результаті її без проблем пропустили. Тут все зрозуміло. Далі експеримент ускладнили. Дівчина вже причиною зробити ксерокопію назвала: “бо мені потрібно зробити копію”. Фактично, всім там потрібно зробити копію, та якщо людина називає будь-яку (причину), їй легше добитися свого.

 

Сила обіцянки. Розкажу про ще один дуже і дуже цікавий прийом, яким користуються комерсанти. Зі всією своєю буйною фантазією я б до такого навіть близько не додумався.

 

Не секрет, що найбільше дитячих іграшок у світі продають магазини під Новий Рік та Різдво. Після цього йде місяць, на протязі якого практично нічого не купують. В результаті підприємці не мають прибутку.

 

Дивіться до чого вони додумалися, і тут також “працює” психологія. Перед святами по телебаченню рекламували дуже класні дитячі іграшки. Коли батьки зверталися в магазини, їм відповідали що запаси закінчилися, і товари будуть пізніше. А вже після свят батьки ходили купувати ці подарунки.

 

Тепер про розрахунок комерсантів. Коли показували рекламу іграшок, діти просили батьків їм їх купити. Батьки пообіцяли. Далі зверталися до магазинів, а ті відповідали що все розпродано. Тому для подарунку на свята батьки купували дітям інші іграшки. Згодом магазини повідомляли що іграшки з’явилися, і батьки що пообіцяли дітям їм їх купити змушені були виконати подарунки.

 

Я навів тільки маленьку частину від змісту книги. Насправді там все розжовано для простих обивателів. На мою думку, варто потратити певний час на ознайомлення з книгою Роберта Чалдіні “Психологія впливу”, щоби потім нами ніхто не маніпулював.

 

Читати книжку Роберта Чалдіні “Психологія влияния” можна тут http://tululu.org/read55434/1/

 

купити тут http://www.labirint.ru/books/1614/

 

Читайте, і не дайте себе обдурити.

2 коментарі

  1. Завантажив, буде вільний час – обов’язково прочитаю.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*