Невдалі військові операції в містах

Після успіхів наших військових на Сході країни, їм належить виконати надважке завдання: очистити від терористів Донецьк та Луганськ. Завдання ускладнюється і кількістю терористів (десь по 10 000 в кожному з цих міст). Крім того, на стороні сепаратистів беруть участь як специ з ГРУ, так і наша донецька та кримська «Альфа».

А це спеціалісти екстракласу.

Крім цього, міста густонаселені, тут можна довго як поповнювати свої резерви, так і успішно оборонятись.

Хочу навести два приклади провальних операцій в містах які проводили специ двох сильних армій: США та Росії. Думаю, що керівники нашого АТО про ці випадки знають, і помилки врахують.

Спецоперація США в Сомалі 1993 рік

В Сомалі тривала громадянська війна, і ООН ввела свої війська. Хоча головний контингент складався із вояків США.

Спочатку, через роздачу продовольства, війська ООН були сприйняті радісно. З часом ситуація почала змінювати, їх почали розглядати як окупантів. Регулярно гинули миротворці.  Коли під час чергової інспекції  вбили 24 пакистанських миротворці, терпець коаліції урвався.

Було вирішено ліквідувати керівництво сомалійців. Місцевим лідером був такий собі Айдід.

Самого Айдіда не могли «дістати». Але дізнавшись, де розташовувались два найближчі його заступники, була розроблена операція по їхньому захопленню.

План був такий. Загін «Дельта» із двох вертольотів висаджується з вертольотів, вривається в будівлю, і захоплює лідерів сомалійців.

В цей час чотири групи рейнджерів висаджуються по канатах і прикриватимуть периметр будівлі.

Снайпери на вертольотах «Black Hawk» прикривають групу захоплення з повітря.

Тим часом до місця операції приїжджає колона із 13 машин і забирає групу.

Спочатку все йшло за планом, загін «Дельта» захопив заступників Айдіда.

Але коли група підтримки почала  спускатися з вертушок, то потрапила під шквальний вогонь сомалійців.

Колона автомашин котра мала евакуювати рейнджерів також потрапила під сильний обстріл.

Як казав один із учасників бою: «таке враження, що проти нас вийшло все місто». Під час операції, по місту почали вити сирени, котрі зібрали ще більше супротивників.

Потрібно знати, що в Сомалі через постійні внутрішні війни, зброю має не тільки кожен мужчина, але й жінки та діти. Війна, це для них як національний спорт.

Американці недооцінили рівень військової підготовки сомалійських солдат.

Під час операції було збито два вертольоти рейнджерів. Відповідно екіпаж потрібно було забрати. А це ще додаткові втрати як людського ресурсу, так і часу.

З втратами та великими зусиллями екіпаж та оточених вояків США було евакуйовано. Але в полон потрапило декілька рейнджерів. Їх місцеві вбили, і знущались над тілами, волікши вулицями Могадішо. Ці кадри облетіли увесь світ, через що США змушені були вивести свій контингент із Сомалі.1

Але перед цим, слід було визволити з полону одного солдата. США ввели ще більший контингент в Сомалі, до берегів підійшли їхні бойові кораблі. Айдіду був поставлений ультиматум: або він віддає американського вояка, або тут все «зрівнюють із землею». Айдід вирішив віддати полоненого.

В результаті цієї спецоперації: загинуло 18 американських солдат, і 77-84 (за різними даними) було поранено. Із сторони сомалійців загинуло 1000-2000 (це були як місцеві бойовики, так і цивільні).

Майкопська бригада 31 грудня 1994- 1 січня 1995

В часи першої чеченської, бійцям, 31 грудня 1994, 131 мотострілкової бригади прийшов наказ увійти в Грозний, та зайняти залізничний вокзал. Пройшовши одне перехрестя, вони повинні були зупинитись, та почекати. Але таблички домів були позбивані, по картах важко було орієнтуватися, і вони проскочили перехрестя. Поїхали далі.

Навколо була дивна тиша, ніхто не чинив опору.

Перша бронемашина підірвалася на міні, в інші потрапляли із гранатометів. Тих, хто виліз із палаючих машин практично з кожного вікна поливали свинцем снайпери та автоматники.2

Десантники пробували прориватись, але були атаковані переважаючим ворогом. Частина солдат тримала оборону, частина вибиралася дворами з міста. Тим, які були в оточенні, через російського правозахисника Ковальова пропонували здатися, мовляв за це їм нічого не буде.

В результаті тих, які здались, якщо вірити російським джерелам, жорстоко мучили. Деякі потрапили після цього в лікарні, інші в психушки.

В результаті бою майкопська бригада втратила 22 танки, 45 БМП, усі шість ЗРПК «Тунгуска». Загинуло 157 бійців, включаючи  керівника бригади, полковника Савіна. Це офіційні дані, за іншими ж – набагато більші втрати.

Висновок. У двох випадках є спільні факти: помилки командування, за які платили безпосередні учасники боїв. Погана координація між підрозділами, бойові дії на ворожій території.

Як бачимо, вести бойові дії проти укріпленого ворога в місті дуже важко, особливо, якщо не «зрівнювати із землею» міста, як це зробили з Грозним.

У нашому випадку, є перевага, бо Луганськ та Донецьк – українські міста, і мешканці налаштовані до наших воїнів позитивно. Надіюсь.

Хоча найкращий варіант, це були б масові мітинги в цих Донецьку та Луганську на підтримку єдності України. Та поки мешканці думали кого підтримувати, час було втрачено.

Та все-таки вірю, що здоровий глузд переможе, і все буде добре.

2 коментарі

  1. Хтось може пояснити чому немає нормальної мобілізації чи призову? Мені недавно принесли повістку і в воєнкоматі сказали що в армію заберуть на осінь. Хоч бери та й в добровольці йди..
    А щодо міст – у нас є величезна перевага – місцеве населення яке у своїй більшості не хоче війни.

    • Чую, як люди одне одного заспокоюють, що на складах 1.5 мільйони автоматів. Інша справа, чи в разі швидкого та масованого нападу Росії, встигнуть мобілізувати людей та роздати ці автомати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*