Як я отримав 2 розряд з шахів

Знаю, що багато людей полюбляють зіграти в шахи. Хто «вживу», хто в інтернеті. Я так само люблю шахи, грав із дитинства, але ніколи в секцію не ходив, тільки ігри і трохи розбирав партії по шаховій літературі.

турнір з шахів

тут проходили змагання

Завжди було цікаво, наскільки сильно я граю. Як відомо, сила гри шахістів вимірюється в ЕЛО. У починаючих 1400-1700, у майстрів він рівний 2200-2500, у гросмейстерів ще вище. На кожному ігровому шаховому сайту вам присуджують ці ЕЛО, але на сайті вони не показують реального результату.

І от мені захотілось дізнатись силу своєї гри. Чи «візьму» якийсь розряд?

І ще одне. Коли дивишся на перемоги спортсменів на Олімпіадах чи Чемпіонатах світу, тоді згадуєш що тобі вже «не 18 і твій час пройшов». А тут, в шахах, ти можеш змагатись хоч до пенсії, і навіть довше. Причому на найвищому рівні. Корчной, у 80 років мав ЕЛО 2500, а це рівень гросмейстера.

Погодьтесь, хочеться іноді позмагатись в турнірі і спробувати зайняти призові місця, а не класичні «робота-дім-робота».

От і мені захотілось.

Записався на відкритий турнір, який проходив у Львові. Подав заявку. Там змагались між собою люди без розряду, із 4, 3, 2 розрядами. А також від 1 розряду і вище. Оскільки я не маю розряду, то записався в турнір без розрядників. Згодом мені зателефонували, і порадили записатись де змагаються шахісти 2 розряду, бо в безрозрядниках взагалі діти.

Ну добре. Хоча хвилювався, адже я участі в турнірах не брав, та й не знав, чи зможу позмагатись із другорозрядниками.

Прийшов день турніру.

я за шахівницею

я за шахівницею

Трішки здивувався, оскільки виявилось, що дітей серед шахістів відсотків 70-80. Таке враження ніби в дитсадок потрапив. Але й були дорослі гравці.

Ще була проблема – незвичні фігури, а це ускладнює гру, треба звикати. Ті, хто ходять в шаховий клуб, постійно тренуються з такими фігурами, в тому плані їм легше. До речі, звик до фігур десь через 2-3 гри.

Ще потрібно після ходу постійно клацати по годиннику і вести запис ходів.

Перший матч грав проти Олі. Дитина віком 11 років. Мені зразу чомусь стало смішно. Дорослий лисуватий дядько на повному серйозі змагається із суперником, який в рази молодший і в половину менший за тебе.

Але як почала дитина ходити, то вже ставало не смішно. А я ще й не міг звикнути до нових фігур, годинника і потреби запису ходів.

Ну нічого, граємо. На партію давалось 35 хв + 30 секунд на кожен хід. Я роблю рокіровку і тут чую, дитина піднімає руку і кричить: суддя, він рокіровку зробив ферзем. Це дика помилка, адже навіть починаючі знають, що рокіровку роблять королем. Але повторюю, фігури були незвичні для мене, і сплутав ці дві фігури.

Блін, таке враження ніби навколо всі повернулись, щоб подивитись що це за бовдур прийшов. Суддя дав попередження. Ще одне, і зарахують поразку.

Одним словом не справився, і партію програв «в чистую». Прийшлось вітати суперника із перемогою.

Далі була перерва, і я подумав: «що я тут роблю». Але потім передумав, і продовжив змагатись. Наступні дві партії виграв. Потім змагався з перемінним успіхом. Щоб отримати 2 розряд, потрібно було з 9 можливих очок, взяти половину. А якщо 7, то дають одразу 1 розряд.

В результаті потрібні 4,5 очок здобув і дали 2 розряд. Переможцям вручали кубки, подарунки, горнятка. Мені – сертифікат про 2 розряд і книжку із шаховими задачками.

Думаю, ще раз взяти участь.

сертифікат рохзряд шахи

мій сертифікат про присвоєння 2 розряду

Якщо ви також хочете взяти участь у шаховому турнірі, то дам пару порад:

1.Ви повинні хоч трохи вміти грати. Не дивіться, що на турнірах більшість діти (особливо в боротьбі за розряди). Мозок дитини дуже пластичний і вони швидко навчаються. Наприклад, теперішній чемпіон світу з шахів у 12 років зіграв в нічию із тодішнім чемпіоном Каспаровим.

Якщо цікаво, то на сайті https://lichess.org/ мій рейтинг 1800-2000 (залежно від настрою). І це приблизно 2 спортивний розряд.

2.Правила гри в турнірі:

 • робите хід,
 • натискаєте годинник,
 • записуєте хід в листку.

Потрібно вимикати мобільний на час гри в турнірі, бо можуть дати попередження або й зарахувати поразку (залежно від турніру).

Не потрібно розмовляти під час партії чи коментувати гру інших. Вставати з-за столу можна.

Якщо торкнули фігуру – обов’язково повинні нею походити, інакше суперник пожаліється судді. Якщо зробили хід і відпустили руку, то переходити не можна.

3.В дні турніру (я грав три дні) не раджу розбирати партії чи вдома приділяти час цій грі. Нехай мозок відпочине, «як не наївся, то не налижешся». І лягайте спати в 22:00, щоб виспатись.

4.Шукати турніри можна на сайті: http://ukrchess.org.ua/ (в лівій колонці). Тільки дивіться, які там умови і уточняйте їх в організаторів. Нерідко можна приїжджати на турніри в інші міста.

Якщо ще щось не зрозуміли, як отримати розряд із шахів – питайте. Що знаю, те скажу.

P.S. Якщо цікаво, то це фото з турніру, де я брав участь:https://is.gd/tZuABD

а тут мене сфоткали за шахівницею: https://is.gd/DQJyj6
Так що грайте, тренуйтесь. Ми ще огого 🙂

5 коментарів

 1. Вся україномовна веб-спільнота хвилюється, де це він зник – а він у шахи грає :). Та добре, що все добре. І вітаю з розрядом. Який там найвищий, щоб ми знали твої прагнення?

  • Дякую.
   Наступним йде 1 розряд, кандидат в майстри і майстер спорту.
   Але мені хоча б 1 розряд взяти.

 2. Ти де пропадав? Я думав, що ти вже не будеш вести блог.

  • Та не пропадав. Трохи іншим зайнятий. А в блог написав, щоб не забув інформацію, поки свіжі спогади.

 3. Респект автору публікації. Мені якраз стала корисною..!) дякую

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

***
Перейти до панелі інструментів Вийти