Цікаво про поліграфію

друкарська машина

це ще далекий 2008 рік

Навчався я в поліграфічному вузі на інженера-технолога, на поліграфічних підприємствах працював майже 10 років. І при цьому майже нічого не написав в блог про поліграфію. Непорядок!

Але як то написати, щоб було цікаво і неспеціалістам? Зараз спробую.

Тільки 4 фарби

Люди далекі від поліграфії не підозрюють, що більшість кольорових журналів, газет, листівок, каталогів; друкуються за допомогою всього чотирьох фарб. Так, вистачає чотири фарби щоб отримати красиве, соковите зображення.

Це синя, жовта, пурпурна (темно червона) та чорна.

В ідеалі мало б вистачати трьох, без чорної. Але в нас неідеальні умови, тому додають і чорну.

В процесі друку фарби накладаються одна на одну, в результаті отримуємо відтінки. Наприклад, жовта+синя=зелена. Якщо додати до неї червоної – отримаємо коричневу. Більше червоної – темно-коричнева. Менше – світліша. І так із всіма кольорами.

Звичайно, це не робить друкар самостійно. Йому дають вже готові форми для чотирьох фарб. І на них вже є така кількість друкуючих елементів, яка потрібна для кожної фарби.

Наприклад, ось так виглядає друкарська форма із нанесеною на неї фарбою:кольороподіл

А – форма для жовтої фарби із накатаною на неї фарбою

В – форма для пурпурної фарби

С – форма із голубою фарбою

D – форма із чорною фарбою

Коли надрукують зображення жовтою фарбою, то виглядає воно так (1). Далі лист проходить в наступну фарбову секцію, і на нього лягає пурпурова фарба (2). Потім синя (3). І в кінці чорна, або ще кажуть контурна (4).

Порядок в кожній друкарні може бути свій, це я просто для наочності привів.

Звичайно, є випадки коли друкують і одною, і двома, і п’ятьма чи більше фарбами. Але 90% кольорової продукції друкують саме в чотири фарби.

З чого складається зображення

Дивитесь ви на красиву дівчину з обкладинки журналу, і не підозрюєте, як вас обманюють поліграфісти. Насправді будь-яке півтонове кольорове зображення (95% надрукованого) складається з дрібних кольорових точок (растру).

А з відстані читання журналу, вони зливаються в зображення. Якщо мені не вірите – подивіться надруковане поліграфічне зображення під мікроскопом чи лупою.

Поширені помилки

Ви не один раз чули від журналістів, що держава «запустила друкарський станок» або «верстат». Я пропрацював (вчився) в поліграфічній галузі більше десятиліття, і не чув, щоб так казали. Запам’ятайте, друкують на друкарських МАШИНАХ, а не станках.

Станки були ще в Середньовіччя. Станок це щось ручне і не автоматизоване. Називати величезну та надскладну машину – станком, трохи несерйозно.

Ще одне. У фільмах чуємо, що якісь бандити отримали «друкарські матриці» і будуть друкувати гроші.

Я спочатку не міг зрозуміти, що це за друкарські матриці. «Пів життя» в поліграфії, і не знаю що це таке.

Скоріше всього це так перекладачі перекрутили поліграфічний термін. Насправді все друкується із друкарських ФОРМ, а не «матриць». Такий термін в сучасній поліграфії взагалі не застосовується.

Види друку

В поліграфії використовується багато видів друку. Одні стають популярними, інші витісняються із виробничого процесу.

Щоб не розтягувати статтю, просто приведу популярні види друку, і для чого конкретно їх застосовують.

Офсетний друк – більшість книг, листівок, журналів, газет. Найпопулярніший вид друку. Вигідний при тиражах більших за 1000 штук.

Флексографічний – використовуються гнучкі форми. Друкують на пакувальних матеріалах. Наприклад на картоні чи обгортці для морозива.

Трафаретний – зображення перетискається через сітку. Найчастіше застосовують для друку на футболках.

Тамподрук – друк через силіконову грушу. Підходить для нанесення зображення на ручки, запальнички, значки. Тобто на предмети із нерівною поверхнею.

Високий друк – найпоширеніший до 1990-х років. Зараз рідко застосовується. В основному для друкування бланків, нумерації і т. д.

Глибокий друк – може забезпечити дуже якісне зображення. Але вигідний на дуже великих тиражах. Зараз рідко застосовують.

Цифровий друк. Без використання друкарських форм. Стає дуже популярним. Вигідний на малих тиражах.

Папір може різати

Так так, він ріже тонко як скальпель.

Новенькі коли завантажують папір в друкарську машини також не знають, що папір може різати. Але швидко отримують досвід 🙂

Ріже край паперу, якщо різко провести по ньому рукою.

Чому поліграфічною фарбою не пофарбуєте паркани?

Точніше пофарбуєте, але вона буде сохнути тижнями. А на папері сохне за декілька годин.

Все тому, що в поліграфії фарба наноситься дуже тонких шаром. Крім того, папір має пори, в які впитується шар фарби.

Як надрукувати фальшиві гроші?

Це питання цікавить багатьох людей 🙂

Скажу так: надрукувати абсолютно точні копії ви не зможете. Бо там і спеціальний склад паперу, і захисні фарби, і спеціальні технології.

Крім того, держава захищає свою економіку, тому фальшивомонетникам дають «сроки» на рівні із вбивцями. Про це «кулібіни» рідко здогадуються, а потім вже пізно.

Я часто жартую, що краще красти чужі авто, ніж друкувати гроші – менше сидіти.

Поліграфічні машини

Наскільки я знаю, за складністю посідають друге місце серед промислового обладнання. Так що “поліграфіст” звучить гордо 🙂

На цьому буду закінчувати. Насправді ще багато чого можна було б написати. Але то вже буде інша стаття. Можливо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*