Прокрастинація. Що це таке, і як з цим боротися

prokrastynaciyaНапевне у вас були такі моменти, коли потрібно зробити щось важливе, є список справ, але ви натомість займаєтесь перевіркою електронної пошти 20 разів на день, бездумним сидінням в соцмережах, читанням новин, і т.д?

Найгірше, що у більшості випадків людина «притомна», і розуміє що робить не те що потрібно. Але й далі продовжує дивитись у вікно, затягувати чергову сигарету, довго робити елементарні речі.

Одразу зізнаюсь, що в мене таке було, і довгий період часу. Про причини я здогадувався, потрохи боровся , і напишу про це нижче.

Та головний удар по проблемі був завданий після того, коли дізнався що це явище має назву, відоме психологам, і ним «заражено» дуже і дуже багато людей.

Називається цей стан: прокрастинація. Супер, тепер знаємо свого суперника в лице.

Запитайте будь-якого медика чи автослюсаря: якщо правильно діагностувати причину проблеми, то пів справи вирішено. Так і тут.

А тепер про причини прокрастинації, і як з ними боротися. Бо вже певний досвід у цій «боротьбі» в мене накопичився. Та й певні успіхи є: нехай і потрохи, але плани виконую, та викреслюю із записника.

От же поїхали!

1.Попередні невдачі.

Якщо у певній справі у вас були невдачі, то підсвідомість гальмуватиме ваші кроки у цій сфері. Виглядає логічно, адже для чого витрачати сили та ресурси (гроші) у тій справі, де ви вже не раз отримали невдачу?

Як боротися.

Слід постійно пам’ятати, як маленькі діти вчаться ходити чи їздити на велосипеді. Вони не роблять 1-2 спроби, і кажуть «я здаюсь». А пробують ще раз і ще раз, поки не досягнуть успіху. Якби у них була логіка дорослої людини, то вони б так і не навчилися ходити, і повзали.

Також, потрібно знати, що рідко в якого бізнесмена, одразу все виходить нормально. Як правило, успіху передують невдачі.

2.Нечіткі задачі.

Мозок людини – унікальна річ. Він може заставити людину досягти будь-якої цілі. Наприклад, під керівництвом мозку тіло може жонглювати багатьма предметами, піднімати важку штангу, досягти Евересту.

Мозок людини постійно веде нас до цілі, але за одної умови: ціль повинна бути чіткою.

Як боротися.

Пишіть цілі чітко, щоб ви знали що вони виконанні. Вказуйте також терміни виконання.

Наприклад, не пишіть ціль «збільшити свій прибуток». Бо що таке «збільшити прибуток»? Це заробляти на 1 гривню більше?

Тому потрібно ставити чіткі цілі, наприклад: сьогодні написати 2 статті, чи до 01.01.2015 року прочитати 50 книг.

3.Складні завдання.

Вчені проводили досліди на морськими свинками. Їх ставили в скляну посудину, котра розміщувалась на вібростолі. Це було неприємно для них, тому вони намагалися звідти вибратися. Але коли їм це не вдалося, то вони сіли, і почали лапками чистити мордочки. Тобто займатися прокрастинацією. І ніби щось робиш, і проблема не вирішується.

Як боротися.

Слід цілі розписати, на чим дрібніші підцілі. В такому разі, кожен «крок» буде наближати вас до мети.

4.Немає плану.

Людина без плану, це як мандрівник без карти.

Як боротися.

Слід пам’ятати, що кожного дня ви ведете «боротьбу» за своє краще майбутнє та досягнення мети. Тому в кінці кожного дня, чи самого ранку, ще перед включенням комп’ютера, випиши на листочку що слід зробити. Подумати слід добре, адже від якості проробленою роботи, залежатиме ваш наступний день.

Виконане на протязі дня завдання викреслюєте в щоденнику.

5.Не думати.

Людині властиво перебільшувати страхи. Тому вона довго думає, і не наважується робити.

Як боротися.

Скласти план, зажмурити очі, і робити. Після цього подивитись на результат, зробити поправки, і знову робити.

6.Попрацювати через силу.

Буває, що і план є, і мотивація, але не хочеться працювати.

Як боротися.

Заставити себе попрацювати 10-15 хвилин. Тільки 10-15 хвилин! Це можна зробити. А після цього часу, як правило пропадає лінь, і ви вмикаєтесь в роботу.

7.Втома.

Машини та механізми потребують перепочинку, не те що люди. Неможливо постійно тиснути на «газ».

Як боротися.

Спеціально відводьте час на відпочинок та розваги. Після хорошої відпустки, ви зробите значно більше, ніж трудоголік, який ніколи не відпочиває.

В будь-якому випадку, 1 день на тиждень слід повністю відпочивати, і займатися тільки тим, що хочеться.

Ще декілька порад.

Штрафувати себе.

Після того, як написали план на день, призначіть собі штраф, якщо вчасно не виконаєте зазначене. Штраф повинен бути приблизно на рівні 20% денного заробітку (плюс-мінус звичайно).

Якщо щось не виконаєте, то кошти які ви відклали, віддаєте бідним, чи в церкву, чи просто комусь чужому.

Цей метод працює досить непогано, перевірено на собі. Гроші ми ж любимо 🙂

Спочатку з’їсти “жабу”.

У запланованому на день є речі, які нам дуже не хочеться робити. Та як правило, це потрібні нам завдання. Тому бажано починати робочий день із найважчого, а тоді все інше буде легше.

Добре плануйте завдання.

Перед виконанням запланованого, добре подивіться, чи все дійсно потрібно робити для успіху. Якщо дещо просто забере час та сили, то сміливо викреслюйте із записника.

Назначіть приз.

Призначіть для себе приз. Наприклад, якщо напишу книгу, то куплю новий смартфон. Чи, якщо зароблю 1000$, тоді поїду в подорож. В такому випадку ви не будете працювати задля задрукованих папірців (грошей), а задля цілі, яка нас «тягне» за собою.

Не здавайтесь.

В мене були випадки, коли цілі записані на день банально не виконувалися. Що я робив? І далі їх залишав на наступний день. І тоді наступного дня частина виконувалася. Таким чином рано чи пізно – все робиться. Перевірено.

Набути звичку.

Усі знають про шкідливі звички. Та не всі знають, що є й корисні звички. Яскравий приклад:  чищення зубів зранку.

Прокрастинація – це шкідлива звичка. Кожного разу, коли займаєтесь дурницями, ви її зміцнюєте. І навпаки, кожне виконане завдання із записника – зміцнює у вас корисну звичку.

Як відомо, виконувати звичні речі відносно неважко. Тому потрібно здобути корисну звичку складати правильні плані (цілі) і поступово їх виконувати. З часом, буде легше.

Візуалізація.

Ляжте, або сядьте зручно. Закрийте очі. Тепер подумки уявіть, як ви починаєте робити потрібну річ, сам процес, і його успішне закінчення. І так декілька разів. Цим прийомом користуються професійні спортсмени. А вони на дурниці час не витрачають.

P.S. Насправді, до своєї цілі потрібно бігти ось так: 

6 коментарів

 1. І в мене такий стан дуже часто буває.(
  Теж стараюсь боротись, головна причина цього – лінь.
  Дитина коли вчиться їздити на велосипеді – вона цього сьльно хоче, навід міну від нас.
  До речі, Пало, в тебе окрім сайтів є додаткові джерела доходів?)

  • Олексій, за статистикою, більшість працівників в офісі витрачає на непотрібні справи у два рази більше часу, ніж на корисну роботу. Це дійсно масове явище.
   Ні, більше джерел доходу не має, але над цим активно працюю. Думаю, що міг би десь влаштуватися “на дядю”, але не хочеться. Якщо до кінця переможу “прокрастинацію”, то ніяких “дядів” не потрібно буде.

 2. Чудовий блог, багато корисної і потрібної інформації буду відстежувати і надалі!

 3. О, і я заручник прокрастинації. По 300 раз провіряю сторінку в ВК, пошту. Мозок захищається від лишньої роботи.

  • Я знаю чому ми так робимо. Просто не знаємо як точно треба. Мені якби хтось розказав по пунктах, як правильно робити, щоб наприклад, заробити бабки, то я б не витрачав час на зайве.
   А так не знаєш, що спрацює, що ні. Відповідно ККД падає 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*