Річниця Голодомору

голодомор, хліб, свічкаСьогодні свідомі українці відзначають річницю Голодомору. Не хочу писати банальні речі, які часто звучать по ТВ. Краще викладу свою думку, про причини великого голоду. Про це чомусь рідко розказують у пресі чи по телебаченні.

Чому так сталося, що приблизно рівна за населенням чи культурним рівнем Україна (плюс-мінус, звичайно) настільки постраждала від свого сусіда?

Чому дали вигубити голодом 8 мільйонів людей? Чому за два роки (з вересня 1939 по червень 1941) в Сибір виселили 1 млн 700 тис українців, а ще 50 000 замучили насмерть? Чому наших письменників виселяли на заслання в Російські глибинки, а не навпаки?

Думаю, що причини є декілька

1.Українці – нація землеробів. Відповідно це сильний народ, але спокійний. Наші північні сусіди агресивніші та нахабніші. Тому для них немає поняття «чужа територія».

2.Друге, і найголовніше. Якщо згадати історію, в нас не було єдності. Згадайте боротьбу між синами Київських князів, два-три гетьмани, дві ОУН, і т. д.

Ми постійно незадоволені своїм керівництвом, і не даємо йому збудувати автократичну державу. Це є плюс і мінус одночасно.

В Росії ж навпаки. Будуть жити бідно, гинути в безкінечних кровопролитних війнах, служити в армії по 25 років (як при царю в часи Шевченка), при цьому боготворитимуть «царя-батюшку». І навіть прирівнюють до лику святих. Відповідно в них опозиція слабша, держава єдина та міцніша.

3.Росія проводила правильну загарбницьку політику. Поляки також століттями гнобили і мову, і Церкву, і культуру. Але вони вважали себе вищими за українців, і не стимулювали «змішання» народів.

Керівництво Росії навпаки, всяко підтримувало змішані шлюби. Українців засилали в Росію, і навпаки. В часи СССР студентів після інститутів направляли в чужі краї, з яких рідко повертались.

Як показує життя, у змішаних шлюбах українці програвали. Пишу це, і згадую знайому сім’ю, яка жила у Львові. Він – волиняка, вона росіянка. Їхній син говорив російською, а потім виїхав до Росії. Бачив його внука – нічого спільно з Україною вже не має.

І це не поодинокі випадки.

4.Історична пам’ять.

У людей коротка пам’ять. Зараз пишуть в соцмережах, що те, що зробила Росія на Сході України, пам’ятатимуть десятки поколінь українців. І не простять.

Я так не думаю. Пройшло всього декілька десятків років від голодоморів, репресій, виселень, а наприклад, спортивні коментатори із величезним запалом раділи успіхам російських спортивних команд. Це було ще якийсь рік тому.

Так що забудуть, пам’ять коротка.

Дивно, та українці ще й самі не хочуть вчити історію. В кінця статті дам відео, де журналіст запитує «покоління айфонів» про причини Голодомору. Багато людей поняття не мають коли він був, і чому так сталося.

Це зле, бо тоді є шанс отримати повторення подій. Щоб дізнатись що зробить людина в майбутньому, слід подивитись що вона робила в минулому. Думаю, що з народами подібна ситуація.

Наприклад, навіть у Львові люди думають, що Путін не захоче йти на Західну Україну. А якби вчили історію, то знали б, що вже були тут наші «сусіди». І репресії влаштовували, і монахинь ґвалтували, і в Сибір висилали.

Так що слід розказувати своїм дітям правду, щоб не були марні наші жертви.

Хоча я вірю, що прийде час, коли ми з усіма народами будемо жити мирно. Як це сталось із поляками чи кримськими татарами. Там також непроста була історія, але якось “втряслося”.

P.S.Не забудьте поставити свічку у вікні в пам’ять невинно замучених мільйонів українців.

2 comments

  1. Пам’ять не коротка. Тут є одна специфіка, суб’єктивно кожен зайнятий своїми проблемами, буденне життя у кожного – це 90% часу, тому нічого конкретного на опитуваннях ніхто не скаже. А от загальні настрої і меми “москаль – гівно, обісцяний ватнік, обриганий кацап, царський раб”, вони живуть і процвітають. Не так важливі деталі, як відношення. Згадати хоча б Шекспірівські сім’ї “Монтеккі Капулетті” – ніхто не знав чому, але ворогували. Тут буде те саме, а заліковувати пам’ять – доведеться пів століття – це активної роботи. Це лише пам’ять про події. А про “братерство” – мови нема, тут все втрачено було ще за попередніх історичних помилках.

    • Зрозуміло, що не всі історики, але думати що голодомор влаштували німці в 1941 – соромно, для представників нації, яка 1932-33 втратила 8 мільйонів людей.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*