Що для вас означає Пасха?

Пасха, крашанки, писанкиХристос Воскрес! Сьогодні мільйони християн східного обряду святкують Пасху. А вчора у соцмережах поширили цікаве відео. Якийсь молдавський телеканал задавав перехожим два запитання (пишуть що це Росія):

– чи ви святкуєте Пасху?

– що для вас означає Пасха?

Що там відповідали, можете подивитись у відео.

І це відповідали люди, котрі сказали, що святкують Пасху. Тобто «віруючі». В даному випадку це слово спеціально взяв в лапки.

Тільки перед тим як сміятись із людей на відео, запитайте когось із своїх знайомих що для них означає Пасха (тих, які святкують). Просто для перевірки.

Якщо чесно, то я сам секунд 30 думав, щоб сформулювати словами, те що розумію.

На жаль, багато людей є християнами тільки тому, що так сказали і робили батьки. Тому і так легко потрапляють у різні секти, і живуть не по-християнськи. Бо “вірять”, і не знають у що вірять.

Пасха ж для мене:

1. Святкування і нагадування дня, коли воскрес із мертвих Ісус Христос. Таким чином переміг смерть. Якщо він це зробив, то можемо надіятись що і наші близькі та знайомі по ту сторону життя не назавжди. Що смерть – це ще не кінець.

Як сказано: «В Бога мертвих нема».

2. День, коли разом збирається уся сім’я і родина. Як правило, живуть у різних будинках, містах чи країнах. А на цей день з’їжджаються докупи.

3.Приємні спогади із дитинства. Коли пригадую щасливі минулі дні, то серед них є Різдво і Пасха.

4. Тисячолітні традиції, які передаються споконвіку, і не дають забути “хто ми і якого роду”.

Тепер у мене запитання до читачів-християн: а що для вас означає Пасха?

21 comments

 1. Відео ролик звичайно жесть, але все таки не можу повірити, що стільки людей не можуть нормально пояснити, що для них Пасха. Можливо, що автори ролику (якась організація протестантських церков Молдавії) навмисне показали лише тих, хто давав такі от кумедні відповіді. Думаю серед респондентів були і нормальні люди, які могли пояснити у що вони вірять. Павло для чистоти експерименту пропоную вам зробити аналогічне опитування у центрі Львова, цікаво який буде результат.

  • Я опитував знайомих. То звичайно, Пасху із Різдвом не плутають. Але не кожен може висловити свої думки і почуття 🙁
   Це так як запитатись: “що для вас означає мама” чи “що для вас означає батьківщина”.
   Розуміти розуміють, але красиво не всі скажуть.

 2. Ісус був євреєм, чи це означає, що ми єврейського роду і що це свято нам нагадує про це?

  • Не означає. Хоча по Біблії всі люди пішли від Адама і Єви.

   • В такому разі це свято нам чуже.

    • Чому? Християни вірять, що Божий Син прийшов у вигляді людини. То мусів він бути якоїсь національності.

    • У Новому завіті кілька разів підкреслюється, що у Христі зникає розрізнення на “еллінів, юдеїв, скіфів, варварів тощо” (Послання до колосян святого апостола Павла (3:11),
     Послання до галатів святого апостола Павла (3:28))

     • Та хоч кілька разів по кілька. В публікації є конкретна теза: “4. Тисячолітні традиції, які передаються споконвіку, і не дають забути «хто ми і якого роду».”. Ми обговорюємо її.

      • А для вас 1200 років – недостатній термін, аби вважати християнство укоріненим в українській традиції?

       • Надінь на кобилу сідло і через мільйон років сідло не буде кобилою.

        • У цьому випадку (згідно вашої теорії) взагалі зникає потреба у будь-якому вихованні чи освіті: люди все одно залишаться тваринами.

        • Якої теорії?

        • Що кожен народ повинен ізольовано доходити до усіх моральних істин і в жодному випадку не запозичувати корисних здобутків у людей іншої нації. А стосовно вашої алегорії про сідло: якщо криве дерево вчасно прив’язати до опори – з часом воно вирівняється.

        • Ага, а після тисячу років ритуал підпирання опорою буде нагадувати про його рід, який пішов від опори. Хороша логіка.

        • Не хочу залазити у хащі алегорій, але дерево, яке відмовляється від визнання ролі опори у своєму вирівнюванні, навряд чи заслуговує поваги. При цьому ставати опорою йому зовсім не обов’язково.

        • Тоді навіщо говорити про цю опору? У Вас не виникає когнітивного дисонансу? Чи Ваше розуміння алегоричності не включає у себе логіку?

        • Не всі слова з вашого попереднього допису я зрозумів, але й справді – час повертатися до простіших слів. Отож, я лише стверджую, що християнство досить глибоко увійшло в українські традиції, аби просто вирвати його з аргументацією “це не наше”. Це вже не кажучи про те, що Господь, як правильно зазначив Павло, мав десь народитися – чому б не в Юдеї. Чи вас непокоїть підсвідомий комплекс “а чому це не в Україні, не буду в такого вірити”. Так я колись зустрічав досить грунтовну у своїй абсурдності працю, в якій доводилося, що галілеяни (з яких і походить Христос) – насправді вихідці з нашої Галичини. Будь ласка, маєте українського Спасителя. Але ж тоді образяться інші народи. Чи Господу у своїй всемогутності слід було народитися в кожній, навіть найменшій, народності, аби привести всіх до спасіння?

        • Християнство всьо лиш трансформувало традиції попередньої культури під свої свята.

        • Я так не думаю.

        • Шкода, що людина, яка вільно оперує висловами типу “когнітивний дисонанс”, все ще вірить у міфи про християнство як суміш египетських (та інших східних) легенд з напиленням національного колориту. Звичайно ж, стрибання у спідньому через багаття і спалювання солом’яного жіночого опудала значно швидше підняло б наш народ на вищі щаблі моралі, ніж “нав’язане” (на вашу думку) християнство. Не кажучи вже про богословський аспект.

        • Он воно як ! Тоді змушений відповідну фразу озвучити – шкода, що людина яка живе у технологічному столітті досі вірить у релігійні ритуали.
         Ця дискусія – ніпрощо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*