Щоб не повторилося

Освенцім, концтабірПару днів тому в соцмережах поширювали книжку  колишнього  заслуженого ветерана МВД СССР Данціга Балдаева, який на основі спогадів очевидців видав книжку http://censor.net.ua.

Те що там написано та зображено не може залишити байдужим людину зі здоровою психікою. Тим більше, що через такі страждання проходили сотні тисяч невинних людей.

Першою реакцією на цю книгу (хоча ці ілюстрації я бачив ще рік тому) була думка: «важливо, щоб це не повторилося ніколи».

Тому у цій статті спробую висловити свою думку про причини цього явища, та роздуми як зробити, щоб люди в майбутньому не були звірами щодо собі подібних.

Про причини такого явища не так просто казати. Я чув таку думку, що в царській Росії в якийсь період часу батькам платили допомогу за кожну народжену дитину. Тоді всілякі «отбросы общества» наплодили дітей, брали за них допомогу, і викидали на вулицю. Вони виростали, не знаючи не тільки материнської ласки, але  не отримали в житті і краплі добра. Потім з них виросли прекрасні працівники НКВД.

Визнаю, спочатку я сам подумав що це є правдою, та потім додалася нова інформація, і все стало не так просто.

Зокрема, я ознайомився з літературою про звірства німців під час Другої Світової Війни, звірства японців (відділ 731 http://prpk.info), знущання американців над іракцям чи афганцями, і т.д. Та й Радянські війська, якщо вірити спогадам самих ветеранів,  в Афганістані не шкодували ворога http://afgan-war-soldiers.narod.ru/ .

Як бачите, жорстоко знущалися над людьми представники зовсім різних націй: японці, росіяни, німці, американці, і т.д. Якщо добре «поритися» в історії, то майже кожній нації прийдеться від сорому опускати очі.

Чому ж одні люди здатні так жорстоко знущатися над іншими людьми?

Важко сказати. Та в мене є пару здогадок.

1. Людина здатна звикнути практично до всього, в тому числі і до принесення страждань іншим. Можу припустити, що «новенькі» працівники всіляких відділів 731, побачивши що роблять там більш досвідчені «товариші» відчували себе не дуже добре, мусили глушити голос совісті алкоголем чи наркотичними речовинами. Та, як я вже казав, людина здатна адаптуватися до багатьох умов, і до такої «роботи» в тому числі. Щодня дивлячись на «конвеєр смерті» вони звикали, їхні душі та сумління грубішали і ставали «глухими» до чужого болю. Вони вже працювали як працівники на бійні тварин. Жертви для них не люди, а матеріал,  вороги, чи «колоди».

2.  Негативну роль тут грає бездумне ототожнення себе із певною групою, і несприйняття людей із іншої. Принцип «свій-ворог» у всі часи давав можливість солдатам без зайвих докорів сумління вбивати чи знущатися над пораненим чи взятим в полон як ворогом, так і місцевим населенням.

3. Зайва секретність. Як сказано в Книзі Книг: «Темрява боїться світла». Тому ці всі злочини робилися або таємничо, або взагалі без наказу. В будь-якому випадку основна маса людей не знала що робить японець із відділу 731 чи НКВДист.

4. Людині за певних умов властиво входити в роль. І дуже зле, коли це погана роль. Щоб ви зрозуміли більше, раджу ознайомитися із результатами  Стенфордського тюремного експерименту.

Що зробити, щоб таке не повторилося.

1. Слід максимально поширювати правду про злочини, в тому числі зроблені «своїми». В дитсадках, школах, по телебаченню. Повинен бути повний та сильний осуд всього людства. Щось подібне, що відбулося із фашизмом. Не вірю, що німці захочуть в найближчих роках повторити щось подібне.

2. Країна, яка знущалася над іншою повинна виплачувати величезні компенсації постраждалим. Це щоб в майбутньому «руки не свербіли».

3. За допомогою преси, літератури, закладів освіти намагатися виховувати в людях особистість, а не членів стада чи зграї. Кожен повинен думати своїм власним розумом, а не розумом фюрера чи вождя.

4. Свобода слова. Коли вона є, то подібні злочини дуже і дуже важко робити.

5. Контроль населення над керівництвом держави. Народ повинен мати право в будь-який момент змінити владу. Та на жаль, це поки-що, утопія.

Що ми маємо на даний момент?

1. Більшість злочинів та злочинців (навіть у 20-му столітті) не засуджені та покарані. Наприклад, один з керівників відділу 731 брав активну участь у підготовці  Олімпіади що проходила в 1960 році в Японії. Та й, скоріше всього, ви про цей відділ 731 і не чули. А колишні НКВДисти? Їхні жертви вже давно не ходять по цій землі, а вони ще пенсії отримують.

2. Люди і далі підчиняються стадному інстинкту, і до думання своїм розумом ще далеко. Тут достатньо згадати як потрапляють на гачок рекламістів споживачі чи виборці на виборах.

3. В разі військових конфліктів, все може повторитися. Подивіться що виробляли американці з полоненими в Іраку чи Гуантанамі!

4. Дуже сумніваюся, що за останні пару десятків років які минули від подій, що відбулися під час  Другої Світової Війни люди порозумнішали та подобрішали. Що таке 50 чи 70 років для історії людства?

Висновок у мене простий. Ти людина, поки ти здатний відчувати біль іншої не тільки людини, але й істоти. Крапка.

One comment

  1. Хороша стаття. Про японців не знав. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*