Спростую міфи

pravdaВ нашій свідомості є дуже багато фактів, які ми сприймає на віру, без критичного осмислення. В даній статті спростую декілька таких.

Ми є те, що ми їмо

Цю тезу приписують Гіппократові. Її часто можна зустріти у статтях по здоровому способу життя та харчуванню.

Я ж ніколи серйозно не сприймав дане твердження. Бо тоді за логікою, якщо група людей (армія, в’язниця) постійно їдять ту саму їжу, то не повинні відрізнятись. Але насправді вони мають різну зовнішність, по різному діють.

А що ж ми тоді є, якщо не те що їмо? Відповідаю. Думки. Які у вас думки, тим ви і є. А не харчування.

Інквізиція

Люди, котрі прочитали Дена Брауна та пару статей в інтернеті дуже люблять розповідати про звірства інквізиції та диктат католицької Церкви в середні віки. Іноді доходять в цифрах до 20 мільйонів жертв. Це при тому, що тоді усе населення Європи складало заледве 80 мільйонів.

Я вже колись ділився картою, де точками нанесені міста, в яких жили люди, що залишили важливий слід в мистецтві, культурі, політиці http://esquire.ru/wikimap .

Подивіться, як виглядав культурний світ в 1500 році:inkvizycija

Якщо б людину, котра зовсім не знає історії запитати, де живцем спалювали вчених та діячів культури, де протягом тисячі років була «духовна диктатура і деспотія церкви», то він напевне покаже десь на Африку, Австралію, чи обидві Америки.

Якщо перепитати: «а може в Європі», то скаже: «ні ні, ви ж бачите скільки там було вчених, діячів культури, політиків».

Але таки в Європі. Хоч люди жили не тільки в цій частині світу. Значить щось про жорстокість інквізиції та диктат католицької Церкви таки прибрехали.

Народження та матеріальний стан

Часто кажуть, що люди мало народжують дітей, через поганий матеріальний стан.

Але насправді в заможній Західній Європі в середньому 1,1 дитина на сім’ю, а в бідній Азії в рази більше.

Та й років 100 тому небагаті українці жили в сім’ях із 5-10 дітей (запитайте своїх бабусь, вони підтвердять).

Так що справа не в грошах.

В здоровому тілі здоровий дух

Не згідний. Останнім часом читаю про визвольну боротьбу ОУН-УПА проти Кремля. Люди будучи ув’язненими чи в підпіллі, не могли похвалитись хорошим здоров’ям чи спортивними тілами. Але дух та моральний стан були на висоті. Вони роками витримували жорстокі тортури наглядачів та кримінальних в’язнів, але не зрікались своїх поглядів.

І навпаки, красивий спортсмен з обкладинки фітнес журналу може бути всередині «гнилим». Наприклад надто гордим, зраджувати дружині, боягузом в критичній ситуації.

Рівень життя та густота населення

Часто чуємо, що в країнах Азії люди живуть бідно, через високу густоту населення. Нібито не вистачає ресурсів.

Але дивимось, що в Англії, густота населення приблизно рівня Індії, а Нідерландах ще вища. В Африці, навпаки, в більшості країн невисока густота населення, незважаючи на це, вони бідують.

20 comments

 1. з обкладинки фінтнес журналу може бути гнилим в середині…
  О, я знайомий з такими речами.

 2. Щодо культурного світу 1500 року взагалі нісенітниця повна, невже культура була тільки в Европі. А Азія, Індія, Китай, а близький схід, Іранська культура і наука наприклад в середні віки була просто дивовижна, коли в 1500 році у Европі люди масово гинули від елементарної дизентерії, іранські медики (їх називали хакімами), учні великого Ібн Сіни (відомого більше як Авіцени) вже робили складні операції. А культура доколумбової Америки винищена як раз таки католиками іспанцями, був такий собі іспанський інквізитор Дієго де Ланда, який одного прекрасного дня спалив практично всі письмові памятки народу індіанців майя.

  А так в цілому гарна стаття, просто як людина що цікавиться історією не зміг пройти повз 🙂

  • Тут напевне мається на увазі культура, яка мала вплив в подальшому на розвиток людства. Індіанська та китайська – були ізольованими, тому їхній вплив не значний. Але я погоджуюся, ототожнювати культурних діячів з присутністю інквізиції є не доцільно. Ібо вся тодішня культура була напрямлена на церковні діяння – побудова храмів, малювання ікон і так далі. Скоріше, потрібно складати загальні уявлення через графік наукових досягнень. Певен, він буде дуже красномовним.

   • Індіанська та китайська — були ізольованими, тому їхній вплив не значний

    Джерело: http://pavlofox.net/sprostuyu-mify/#comments Блог Павла Лиса © Pavlofox.net

    Незначний??? А папір, (зокрема туалетний і паперові гроші), а парасольки, а чай, а шовк, а порцеляна, з якої зроблені всі ваші тарілки і чашки, а морозиво, а порох. Звідки це все прийшло у Европу? Так, звідти, з Індії та Китаю.

    • Ми зараз про середньовіччя говоримо, я правильно зрозумів? Перелічені винаходи ще до появи єврокультури були. А таке, як папір взагалі з Єгипту давнього.

     • Правильно про середньовіччя. Більшість з цих перелічених винаходів з’явились у Европі після мандрівок Марко Поло (13-14 століття, саме що не є середньовіччя). Еврокультура вже була. З Египту пішов не папір, а папірус, що зовсім різні речі, писати на ньому чорнилами було досить не зручно, тому у середньовіччі ним (папірусом) практично не користувались, писали на пергаменті, це було куди зручніше ніж на папірусі, але в пергамента був один суттєвий недолік – він був дуже дорогий (щоб купити одну бодай найдешевшу книжку на пергаменті середньовічному селянину треба було продати двох корів). А коли Марко Поло привіз з Китаю папір для Европи то було одкровення ще й яке, а ви кажете не значний вплив.

 3. Якщо подивитись на динаміку на цій карті, то десь до ХІІ століття, в Азії не мало позначено точок. В першу чергу в арабському світі. А потім менше.
  А про знищення європейцями інків чи індіанців – правда. Але є одне але. Це ще раз доказує, що розвиток європейців був на вищому рівні. Бо не їх завоювали ці народи, а навпаки. Значить карти, зброя, наука – були кращі.

 4. Карта ця зовсім не вірна, її робив якийсь неук, який зовсім не знає історії. Свого часу (як раз у середні віки) в Азії була культура набагато більш досконаліша ніж у Европі. На ближньому сході була Персія, яка в середні віки дала світу немало видатних вчених (по гугліть про перську науку).

  е ще раз доказує, що розвиток європейців був на вищому рівні

  Джерело: http://pavlofox.net/sprostuyu-mify/#comment-19829 Блог Павла Лиса © Pavlofox.net

  От як на мене зовсім не доказує, так европейці були більш досконалішими у військовому плані ніж ті самі індіанці, але це ніяк не говорить що їхня культура була кращою чи вищою, історії відомо чимало випадків, коли безкультурні варвари у військовому відношенні перемагали культурні країни. Наприклад монголо-татарська орда , що знищила в тому числі і Київську Русь, у військовому відношені вояки Чингіс-Хана були справді крутими (захопили ледь не пів світу), а яка в них була культура, в цих степових гопників на конях? Який в них був розвиток? Та вони жили в юртах все своє життя, в той час як китайці жили у зручних будиночках, а китайські імператори у розкішних палацах, і тим не менш монголи завоювали Китай.

  • Варвари та монголо-татари знищили держави, але не змогли (і не могли) нав’язати їм свою культуру. Можливо тому, що не було чого нав’язувати.
   Карта, думаю правильна. Ось хто народився із відомих діячів, наприклад, 1500 року http://tinyurl.com/mpsqgq7 . Із 18 діячів, 16 народились в Європі.

 5. А навіщо привязуватись до одного конкретного 1500 року і рахувати скільки знаменитостей де народились? Хіба будь-який історичний період можна виміряти тільки одним роком.

  • Просто я дав скрін карти 1500 року (як приблизний час завершення середньовіччя), і ми в коментарях цей рік обговорювали. Якщо взяти будь-який інший, результати будуть приблизно ідентичними.

 6. Гаразд, а звідки ви берете дані про народження знаменитосетй у 1500 чи ще якомусь році? З української вікіпедії, яка акентована на европейській історії. А ну візьміть тоді аналогічні дані із китайської вікіпедії, а ще краще взагалі не з вікіпедії, а серйозних історичних джерел.

  • Я не полінувався, і подивився на китайську версію Вікіпедії. В них у 1500 році народилось 16 відомих особистостей в Азії (в основному Китай) і 10 в Європі.
   Інша справа, чи тих 16 людей ще десь відомі, крім Китаю…

   • В тому то й справа, що в нас в основному вчать історію Европи, а історію Азії, чи тим більше інших частин світу (доколумбової Америки, Африки) практично не знають. Навіть студенти історики, до речі моя дружина закінчила історичний факультет Університету Івана Франка, так от навіть наші студенти історики не знать наприклад імені мореплавця Чжен Хе, китайського Колумба і Магеланна в одному обличчі або китайського історика Сима Цзяня, його ще називали китайським Геродотом і ще багатьох діячів, як ви кажете ніде ще відомих окрім Китаю. Але це погано, бо історик має цікавитись всім нашим минулим, а не вибірково.

    • Я так розумію, що ця карта правильна з точки зору європейської та американської історії. В азіатів дані будуть іншими.
     Добре, буду вивчати це питання.

     • От-от власне це і хотів донести, що якщо ми погано знаємо історію Азії це не дає нам стверджувати, що в них не було культури, а культура була тільки у Европі. Якби якщо ми чогось не знаємо то це не означає, що цього немає :). А загалом у їхній історії теж є багато всього цікавого і повчального. І взалагі було б класно китайську мову (цікаво який би трафік мав сайт з китайською версією) вивчити для ретельного дослідження першоджерел, але то зробити трохи складно, вже легше англійську далі вдосконалювати.

 7. От чим хороші суперечки в онлайні – що ніхто нікого не поб’є 🙂

  • А ми і не сварились. Винятково культурна дискусія. Тим більше тематика трошки інтелектуальна, а не хто за яку партію буде голосувати чи яка футбольна команда краща 🙂

 8. “Ми є те що ми їмо” – можливо автор цих слів говорив про фізичний стан людини, від якого теж залежить наше життя?)

  “В здоровому тілі – здоровий дух” – не правильно рівняти людей з різним оточенням та вихованням.) Якщо порівняти бійця УПА з хорошою фізичною формою і чахлика з однаковими переконаннями – то по моєму зрозуміло хто буде витривалішим.)

  Це те ж саме як дехто розповідає про довголіття Черчіля який пив і курив. Але якщо порівняти два ідентичних Черчіля тільки одного спортивного, а іншого п’ющого і курящого – то хто довше б прожив?)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*