Книга Станкевичюс. “53 самых живучих мифа о христианстве”

Станкевічус, книга, міфи, християнствоДавно в мене у читалці була книга А.Станкевичюс. “53 самых живучих мифа о христианстве”, але тільки зараз дійшли руки прочитати. Книга сподобалась, і не тому, що розвінчує міфи атеїстів, але викладенням матеріалу і відсутністю “води”. Тут кожен розділ присвячений певній темі.

Хоча книга цікава уся, але я деякі моменти приведу:

Автор стверджує, що більшість тверджень атеїстів придумані за останні століття, і в багатьох випадках або спотворені, або й взагалі є брехнею.

Давно знав, що жахи, які приписують інквізиції, явно перебільшені, і Станкевічус дає справжні дані дослідників та істориків. За ними, кількість жертв католицької інквізиції від 40 до 100 тис. Це жертви за декілька століть. Також, звучить страхітливо, але врахуйте, що це були Середні віки. Порівняйте, скільки знищили у 20 столітті комуністичні режими або скільки смертних вироків виконували у країнах Заходу у ХІХ-ХХ століттях. Та й у США ще й зараз страчують щороку по 60. Помножте цю цифру на декілька сотень років, і отримаєте аналогічні цифри. А всього щороку зараз страчують більше 5000 людей. І це не тільки арабські країни, але й такі як США, Китай, Японія.

Не буду приводити увесь розділ, він там дає посилання на документи і таблиці, хто захоче, то прочитає сам.

Далі, автор розвінчує міф, що під час хрещення Русі було знищено мільйони людей. Спочатку про те, що тоді взагалі населення країни було в районі 6,5 млн. людей. Крім цього, якщо б було знищено значну частину населення, хіба могла б так швидко Київська держава розвинутись в одну із найпотужніших держав Європи? Автор приводить дані, що й до офіційного хрещення Русі язичники і християни співіснували, а не ворогували.

Ще один важливий міф — гоніння церкви на науку. Більшість людей вірять у “темні віки”, після яких з того ні сього виник Ренесанс. І то саме на тому місці планети, де лютували “злі церковники”. Але факти — річ уперта. Константинопольський університет заснували у 425 році, Болонський і Парижський — у ХІ столітті, Кембридж і Оксфорд — у ХІІ-ХІІІ століттях. Виникли Саламанський, Кельнський, і багато інших, в яких навчались більшість вчених того часу. До початку реформації існував 81 університет! Із них 53 були створені папськими булами, і тільки 15 королівськими чи імператорськими. Як вам співвідношення?

Сенкевічус стверджує, що це тупість вірити, що із порожнього місця, в бідній і затурканій Європі розпочався такий стрибок науки. Насправді це було продовження того розвитку який вона отримала в Середні віки.

Ще один поширений міф — про відсутність нехристиянських свідоцтв про Ісуса Христа. Автор приводить декілька: Йосиф Флавій, Тацит, Пліній, у Вавмлонському Талмуді, і т.д. Наприклад, У ІІ столітті Пліній пише:

Вони мали звичай у визначений день збиратися на світанку і читати, чергуючись між собою, гімни Христа як Бога і що вони зобов’язуються клятвою не для якогось злочину, але для того, щоб не здійснювати крадіжок, розбою, розпусти, не обманювати тих хто довіряє….”

Окрім цих нехристиянських джерел (приводить цитати із 7), є 4 канонічні Біблії, листи апостола Павла (40-50 р.н.е.), листи авторитетів християнської спільноти, книга Апокаліпсиса (80-90 р.н.е.), листи ранніх отців церкви. Далеко не кожна інша історична особа має стільки свідоцтв, але ми віримо що вони були, а тут не хочемо.

Про те, що наукові теорії спростовують Бога. Так, атеїстів серед вчених дуже багато, але автор приводить думку, що немає випадків, коли віруючий вчений зробив ряд відкриттів, і став атеїстом. Як правило, вчені-атеїсти або вже такими були, або це просто філософи, а не науковці (Маркс, Ніцше, Фейербах, та ін).

Далі, автор пише про помилки у Біблії, і доводить, що богонатхненність книги не означає, що в ній можуть бути граматичні чи математичні помилки. Бог не диктував кожну букву і не водив за руку письменника. Людський фактор у книгах може бути присутнім. Ціль Біблії — передати відношення Бога до людини, це її головне завдання. Також, помилки у книзі відбуваються під час перекладу, і Сенкевічус приводить такі приклади.

Також, у книзі описується міф, що рівень життя вищий там, де більше атеїстів. Автор пише, що у таких країнах як, наприклад Швеція чи Великобританія історично були більше розвинуті, ще до того, як велика частина населення стала атеїстами. Також, приводяться різноманітні країни, де тенденція і зараз не зберігається. Наприклад, ВВП віруючої Ірландії в рази більший, ніж атеїстичної Чехії.

Про нікчемність впливу християнської Церкви на процвітання людства. Вперше загальнодоступні школі для усіх верств населення почались відкриватись при бенедиктинських монастирях, де потім почалось вивчення “вільних наук”. Там вивчались не тільки богословські тексти, але й світські (античні письменники і поети). У приходських і монаших школах вивчалось письмо, читання, рахування, церковний спів. А університети у теперішньому розумінні цього слова — винахід християнської цивілізації. Якщо в античному світі були школи філософів, які вивчали філософію, то завдяки церковним діячам в навчальних закладах вивчали багато дисциплін.

До речі, Сорбонна була заснована священиком Робертом де Сорбоном, Кембріджський коледж “Пітерхаус” заснований єпископом Елії, університет Комплутенсе — заснований кардиналом і інквізитором Сіснеросом, Саламанкський університет отримав перші будівлі від єпископа Дієго де Анайя Мальдонадо, Празький університет — імператором при допомозі єпископа Арношта. Один із засновників Тулузького університету — єпископ Фолькет Марсельський, Будапештський університет заснований кардиналом Петром Пахманем, а Задарський університет — домініканцями.

Далі — більше. Папи римські особисто засновували університети. Так, Ла Сапіенса — Боніфацієм VIII для світської публіки, університет Авіньона і Воклюза — також Боніфацієм VIII, Орлеандський університет — Климент V, Пізанський університет — Климент VI, Кельнський — Урбан VI.

До XVI ст. В Європі існував 81 університет, 53 з яких створений папськими буллами, тобто 70% усіх.

Здивовані трошки?

Йдемо далі. Перші лікарняні будівлі для догляду за хворими і з постійним персоналом з’явились у Європі (і ніде більше) починаючи із IV ст. Так, однією із перших була лікарня відкрита святим Василем Великим в Кесарії а також лікарня відкрита у Римі християнкою Фаволою.

Також, із приходом християнства зникли такі явища як аборти, гладіаторські бої, позитивне відношення до самогубства. Але й зараз, церква веде широку діяльність. Наприклад, із всієї допомоги африканським країнам у боротьбі із СНІДом, 25% належить католицькій церкві.

А міф про те, що Церква вважала Землю плоскою запустив француз-антиклерикал Жан-Антуан Летронн у XIX ст. і Вашингтон Ірвінг, який особливо популяризував цей міф. Автор дає докази, які заперечують ці твердження. Наприклад, святий Іван Златоуст категорично виступав проти того, що Земля плоска.

Про те, що у Європі спалювали “відьм”, автор пише, що в католицьких країнах випадків було дуже мало. Наприклад, в Іспанії — 50, а в Італії — 800. для прикладу, в Німеччині від 17 до 26 тисяч, у Франції 5-6 тисяч, в Швейцарії — до 5 тисяч.

Ініціаторами полювання на відьом виступала місцева влада і неосвічене населення сіл. Церква до таких заяв відносилась скептично, і приводяться указ для недопущення зловживань. Наприклад, єпископ Ліона Агобард (770-849) виступав проти забобонів, левітації, віри у чари. Папа римський Лев VII вимагав, щоб ті, кого влада обвинувачує у чарівництві, не піддавали карі.

Насправді, у книзі зробив набагато більше цікавих фактів, але стаття не гумова, і прийдеться закінчувати. Якщо вас цікавить це питання, то прочитайте книгу А.Станкевичюс. “53 самых живучих мифа о христианстве”, і думайте самі, а не створеними за останні 2-3 сотні років міфами.

5 comments

 1. Слово “більшість” в цьму контектсі направлене на направлення людини на певний висновок без підкріплення аргументами. Я наприклад не уявляю як можна визначити більшість/меншість аргументів атеїстів.

  “В СССР высшая мера наказания (а именно расстрел) применялась за государственные преступления (измена Родине, шпионаж), умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах, хищение государственного или общественного имущества в особо крупных размерах и некоторые особо тяжкие преступления – постоянно; и за дезертирство, уклонение от воинской службы, отказ от исполнения приказа начальника, насилие – в военное время.”

  Давай порахуємо скільки людей було вбито атеїстами за релігійні погляди, а не вчинки перелічені вище? Якщо рахувати статистику вбивств атеїстами і віруючими взагалі, а не по причині релігійних поглядів – то віруючих в світі куди більше, відповідно на війнах більше віруючих. Тому це не коректне порівняння. Чому ти думаєш, що стратами займаються атеїсти, а не віруючі?

  “вчені-атеїсти або вже такими були, або це просто філософ” як це? Народились атеїстами? Вчений повинний зробити ряд відкриттів, щоб стати атеїстом? Думаю головним конкурентом Біблія стала теорія еволюції і мені здається, що саме вона заставила більшість науковців стати атеїстами. Хоча зараз на підмогу їй пришла нейрологія, генетика, теорія великого вибуху.

  Тобто в Біблію могли вписати вигідні положеня для певних людей? Тобто те що почула людина від Бога може бути перетлумачено по інщому?

  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%97%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D1%8F#.D0.9E.D1.82.D1.86.D1.8B_.D0.A6.D0.B5.D1.80.D0.BA.D0.B2.D0.B8 – ось про священослужителів церкви, які теж стверджували про плоскість землі.

  Про рівень життя країн де більший атеїзм, малий вклад релігії в давні часи – дурня. Відносно іншого не можу судити оскільки мало ознайомлений.

  • “Я наприклад не уявляю як можна визначити більшість/меншість аргументів атеїстів” – Якщо він цим питанням займається, то в темі. Відповідно знає основні закиди атеїстів, і на них відповів. Там дійсно багато питань розглядається.
   “Давай порахуємо скільки людей було вбито атеїстами за релігійні погляди, а не вчинки перелічені вище” – за релігійні погляди в СССР знищили тисячі священиків і монахів.
   А про СССР, то згадай Голодомори чи звірства НКВД. Через ось те “измена Родине” знищили сотні тисяч людей, і ще більше виселили у Сибіри.
   “Тобто в Біблію могли вписати вигідні положення для певних людей? Тобто те що почула людина від Бога може бути перетлумачено по інщому?” – в книзі автор доступно пояснює, мене його аргументи задовольнили. Але всю главу не можу переказати, то треба читати.
   “ось про священослужителів церкви, які теж стверджували про плоскість землі” – там по-різному говорилось, але в більшості випадків чіткої думки не було, бо дійсно не знали. Але не було якогось церковного наказу, типу: “вважати Землю плоскою”. А окремі священики як люди взагалі могли будь-що сказати.
   До речі, мусульмани також не вважали Землю плоскою.

  • remix2903, а можна детальніше про Великий вибух? Як наука пояснює а) його причини б) що було ДО НЬОГО? в) що було НАВКОЛО того маленького суперзгустка матерії?

   • А можна детальніше про те хто створив Бога? Не міг ж він появитись з нічого. Що було до нього? Які причини його створеня?)

    Як будуються теорії? – Є сокупність певних явищ і науковці намагаються знайти відповідь на те як вони сформувались і з чого все починалось.

    В всесвіті близько 100 млрд галактик, в одній з яких знаходимось ми і наша планетарна система. Не надто самонадіяно, що 100 млрд галатки створено для нас? І не надто самонадіяно що творець всесвіту людиноподібний?

    • Відповіді по суті і дуже аргументовані:)), дякую.
     Коротка ремарка: люди віруючі якраз надіються на Бога, а “самонадіяність” – то, навпаки, властивість атеїстів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*