Як вижити у непрості часи?

як вижити в кризуЗнецінення гривні, відімкнення електрики, нестабільна ситуація в економіці та державі загалом. Із уст знайомих та коментарів в інтернеті бачимо, що людям не просто.

Найгірше, що ніхто не знає, де буде «дно». Наприклад, одні експерти вважають, що долар буде коштувати 20 гривень. Інші говорять по 25, і навіть вище. Невесело.

Я вирішив дати декілька порад. Можливо комусь допоможуть.

Продайте непотріб

Впевнений, що у вашій квартирі непотребу на не одну тисячу гривень: старі фотоапарати, книги, мобілки, антикваріат, старі монети, одяг, техніка, спортивні снаряди.

Ніхто не каже виносити з хати все. Але якщо тренажер для пресу другий рік припадає пилюкою – можливо варто його продати? А може залежалась стара відеокамера, яка знімає гірше ніж ваш мобільник?

Найпростіше продати зайві речі на http://olx.ua/uk/ .

Щоб у вас купили, є декілька нескладних правил:

 • назву товару написати в заголовок. Не “чудовий фотік”, а “дзеркальний фотоапарат Canon 90d”;
 • заголовок повинен заінтригувати. Повчіться у журналістів “жовтої преси”;
 • написати вигоди;
 • причина продажу. Наприклад “продаю, бо подарували, а в мене вже є годинник”;
 • можна додати бонус. Наприклад, безкоштовна доставка;
 • заклик до дії (типу «купуйте!» чи «замовляйте!»);
 • прикріпіть якісні фото. Бажано не взяті з інтернету, а власні.

Непродумані покупки

В час знецінення національної валюти, більшість кинулась скуповувати техніку. Певна логіка в цьому є, бо товар привезений ще за старим курсом.

Але. Купуючи не дуже потрібні товари, ми втрачаємо кошти не повільно (як при інфляції), а одразу.

Звичайно, важко втриматись. Адже у важкі часи магазини отримують менші прибутки, тому особливо агресивно рекламують товари.

Якщо є бажання, то можна вкладати кошти в те, що ціниться завжди: нерухомість. Тим більше, що в час кризи ціна на неї падає.

Не панікуйте

Не все так у нас погано. Третина населення Землі живе гірше ніж ми. Дехто значно гірше.

Вчіться радіти навіть тим, що маєте. Багато чого не повернеш. Наприклад молодість чи рідних.

Як показує досвід, кризи тривають не довго, 1-2 роки. Після чого йде підйом економіки, зарплат, добробуту.

Шукайте можливості

Навіть у велику депресію 1929-1933 років у США, люди ухитрялись започаткувати власну справу.

Яка б не була кризи, люди зажди захочуть їсти, лікуватись, весело провести час чи купити необхідні товари.

Вчіться

Чим більше знань та вміння, тим більший шанс мати достойне життя. Ніяка кризи не є виправданням невігластва. Постійно вдосконалюйтесь: читайте книги, ходіть на курси, проглядайте відео курси.

Пильнуйте роботу

В кризу, як правило, зростає безробіття. Намагайтесь виконувати роботу якісно, приходьте вчасно, менше вступайте в суперечку з начальством. Нічого з вами не станеться, якщо затримаєтесь на 30-60 хвилин довше. Ви ж читали: криза не триває довше 1-2 роки.

Економте на харчуванні

Про це колись писав тут.

Не беріть кредитів

Негативно відношусь до кредитів. І не тільки в кризу. Банки в нас розвивають дивну рису: отримуємо те, на що не заробили. Ти спочатку зароби, а потім купуй.

Особливо небезпечні доларові кредити. Мій знайомий, ще до кризи 2009 року взяв квартиру в гуртожитку, в кредит. Тоді долар був 5 гривень. То коли курс виріс до 8 гривень, він ледь волосся на голові не рвав. На погашення кредиту йшла не тільки вся його зарплата, але й сестра активно допомагала.

Ми рахували, що йому треба віддавати той кредит до 60 років (йому було тоді 40). Якщо продав би квартиру, то все одно в мінусі. Бо на час кризи ціна цього «пентхаусу» в гуртожитку впала на ринку.

Уявіть його ситуацію тепер, коли долар зріс до 16-18.

Депозити

Завжди вважалось, що депозити не дають отримати прибуток. Вони тільки зберігають гроші від інфляції. Та цього року курс гривні змінився із 8 до 16. Ніякі відсотки депозиту цього не перекриють.

Шкідливі звички

Зараз ідеальний час позбутись шкідливих звичок. Замість купувати горілку чи сигарети, купіть краще долари 🙂

Про це багато говорять, але думаю, що власники тютюнових компаній не курять. Вони п’ють соки, живуть з молодими коханками і відпочивають на тропічних островах. А ти хлопе, їм несеш ті важко зароблені гривні, замість купити дітям банан чи морозиво.

Зарплата в доларах

Якщо курс долара по відношенню до гривні росте, значить … потрібно заробляти в баксах. Ну ти й розумний, Павло – скажуть читачі. Але не все так безнадійно.

Якщо мати хоча б початкові знання англійської та певні навички, то шанси заробляти в доларах є. Наприклад, є такий сервіс як https://www.fiverr.com/

Тут ціна однієї зробленої роботи – 5 доларів (тому й така назва).

Насправді люди заробляють більше. За рахунок націнок (за швидкість роботи, додаткові послуги і т.д.).

Заробляють на всьому, і необов’язково потрібне відмінне знання англійської. Наприклад, хтось вміє малювати на комп’ютері, чи знає дизайн, чи створює музику, чи обробляє зображення, чи конвертує в різні формати (фото, відео, аудіо), чи монтує відео, чи створює мультики, програмує, створює сайти.

Тут важливо спочатку набрати рейтинг. На початках в цьому можуть допомогти ваші товариші.

Погугліть інформацію про Файвер. Це не найгірший варіант заробити.

Аукціон заарештованого майна

В цей час багато фірм банкрутує, та не віддає кредити. Відповідно їхнє майно банки продають на аукціонах. Ось державний, можете спробувати щастя: https://torgi.minjust.gov.ua/.

Наскільки я розумію, чим більше учасників і швидше куплять лот, тим скоріше боржник розплатиться з боргами.

Можливо комусь ще важче

Коли людині погано, вона менше звертає на зовнішній світ. Але подивіться уважніше. Можливо вашій сусідці, чи родичу ще важче. То допоможіть порадою, увагою, грошима чи просто добрим словом.

Адже не всі самі попросять про допомогу.

Вірю, що хоча б декілька моїх порад будуть вам корисні. У важкі часи пам’ятайте: omnia transeunt et id etiam transeat (все проходить, і це пройде).

4 коментарі

 1. Книги шкода продавати))))

 2. Ще нирку можна продати, головне за долари, а не гривні 😀

  • Чув, як українські селяни поїхали в Туреччину, щоб продати нирку. Тільки приїхали – “зароблені” 4 000 баксів забрали бандити.
   Тепер і без нирки, і без грошей 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*