Як подолати страх

Як подолати страх.

як подолати страхВсі нормальні люди в тій чи іншій мірі відчувають страх. Хтось частіше, хтось рідше. Це звичайна людська реакція на небезпеку.

Сміливим є той, хто може побороти свій страх, а не хвалиться його відсутністю. Бо повністю позбавлені страху неадекватні люди. Та й то, сумніваюсь.

Нас же цікавить як побороти страх чи зменшити його вплив на нас.

Як відомо помірний страх (стрес) є корисним і благотворно впливає на психіку та організм. Достатньо згадати хвилювання перед початком спортивним змагань.

Та коли він паралізує нашу волю або стає хронічним, то це вже зле.

Як же зменшити хвилювання та переляк?

Я не є психологом, але те що знаю та прочитав розкажу і вам.

1. Дихання. Це дуже важливий фактор. Коли ви сильно налякалися, то починаєте дихати поверхнево, не глибоко. Крім того, затримуєте дихання.

Тому, коли злякалися, спочатку подумайте про дихання, а вже потім про подію котра трапилася. Починайте свідомо дихати глибоко і повільно.

Часто наш мозок реагує на наші дії, міміку, рухи. Тому посміхнулися (нехай і штучно, не щиро) і почали дихати глибоко і повільно.

Тільки це здатне привести вас до тями і ви будете сприймати оточуючу реальність адекватно.

2.Слово «стрес» походить від англійського «напруження». Все логічно. Коли ми лякаємось, ми напружуємо певні м’язи. Можливо це не так очевидно, але напруга є. Як її зняти? Можна повністю напружити всі м’язи тіла на декілька секунд і потім розслабити.

Колись читав, що неможливо боятися взагалі, якщо ви повністю розслаблені. Запам’ятайте це.

3.Візуалізація. Якщо вам потрібно пройти, наприклад, важливе інтерв’ю чи публічний виступ, і ви боїтесь,  то можна скористатися таким прийомом як візуалізація.

Ляжте чи сядьте зручніше, закрийте очі (декому краще з відкритими), вимкніть радіо та телевізор. Розслабтесь, і подумки уявляйте як ви заходите в кабінет, спокійно і без хвилювання. До вас добре відноситься менеджер з персоналу, ви спокійно та впевнено відповідаєте на всі запитання і вас приймають на роботу. Це бажано тренувати декілька разів. Тоді в реальній ситуації ви боятиметесь набагато менше, бо у вас буде враження що ви вже сто разів таке проходили. Психологи стверджують що мозок не бачить різниці між тим що ви уявляєте, і тим що бачать очі.

Знаю, що багато прочитавши цю пораду тільки засміються, та професійні спортсмени давно користуються цим прийомом.

До речі, «бій тінню» це і є боксування із уявним суперником в боксі.

Також, у важкі хвилини можна лягти, закрити очі, і уявляти що ви лежите на пляжі під пальмами. Багатьом такий прийом допомагає.

4.Можна уявити в момент страху (хвилювання) розміри нашої планети проти Вселенної. Якщо ви зрозумієте що розміри нашої планети у порівнянні із галактиками як піщинка на пляжі, а потім  порівняєте свої розміри (своєї проблеми) і планети Земля, то зрозумієте що не варто аж так хвилюватися.

5.Віра. Щиро віруючі люди бояться менше, бо вони знають що все що не робиться – тільки частина Божого плану. Тому спокійніші. Крім того, навіть зі смертю нічого страшного не стається, ми і далі продовжуємо жити. Згадайте що розповідають практично всі хто мав справу із клінічною смертю.

Як співали козаки:

Ой летіли орли

Чайку рятувати,

Славу здобувати.

Ой чи пан, чи пропав,

Двічі не вмирати.

6.Позитивне мислення. Завжди думайте що все що не робиться – на краще. Ми живемо переважно серед негативно налаштованих людей, тому на початках потрібно буде себе постійно заставляти думати позитивно. Та якщо витримати певний період, то це стане вашою звичкою. Позитивною звичкою.

Як тільки приходить в голову негативна думка, одразу змініть її на позитивну. І так кожного разу.

7.Займайтеся спортом. Спортсмени хвилюються менше і здатні управляти своїм страхом. Можливо через часті невеликі стреси перед змаганнями, які загартовують психіку.

8.Виспіться. Виспана людина здатна краще опиратися як психічним так і фізичним труднощам.

9.Заведіть друзів або частіше зустрічайтеся із родичами. В самотності набагато важче перетерпіти важкі моменти в житті.

10.Можна в разі сильного стресу виконати якусь фізичну роботу, наприклад повіджиматись чи поприсідати. Перевірено – допомагає. На одній із моїх колишніх робіт працівник після сварки із начальством віджимався на кулаках – щоб нерви пройшли 🙂

11.Слід йти на зустріч страху. Психологія страху така, що ви завжди повинні від нього втікати. Якщо ж ви йдете «на нього», то він втікає. Це не я кажу, це психологи.
Наприклад, ви боїтесь виступати публічно, тому не уникаєте цього, а йдете «на пролом», що потребує мужності. Та зробивши так декілька разів ви побачите що страх кудись подівся, а вам подобається виступати публічно та утримувати компліменти від слухачів.

Кажу ще раз: страх діє коли ви втікаєте. Підіть назустріч тому, чого боїтесь, і він втече.

Насамкінець розкажу притчу про Чуму.

Подорожній зустрів Чуму.

–         Куди йдеш, Чумо?

–         Іду в Багдад, хочу заморити 5 тисяч людей.

За деякий час цей подорожній знову побачив Чуму, і каже:

–         Ти мені збрехала, померло 50 тисяч людей!

На що Чума відповідає:

–         Ні, я заморила тільки 5 тисяч людей. Інші – померли від страху.

2 коментарі

  1. Правду написав – треба йти на зустріч свому страху.
    Я як вип’ю, то нікого не боюся 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*