Як розпізнати інсульт?

як розпізнати інсультОдразу скажу, що я не лікар, і не маю відповідної освіти для написання такої статті. Але є життєвий досвід, тому з дечим поділюсь. Тим більше, як побачите далі із статті, навіть лікарі не здатні поставити правильний діагноз.

Справа в тому, що моя бабця і мама постраждали від інсульту. До бабці викликали сільського лікаря – він його не діагностував.

До мами приходила досвідчений лікар, кандидат медичних наук (!), і також не побачила інсульту. Хоча ми з братом запідозрили щось неладне, і самі запитали чи це не інсульт.

Інсульт – дуже небезпечна, та «неприємна» хвороба.  Внаслідок слабких судин мозку, у ньому відбувається крововилив. Найгірше, що «на лобі» хворого цього не написано. Він просто може втрати свідомість, або пожалітись на сильний біль як голови, так і частини тіла (!), наприклад ноги.

В результаті інсульту, може паралізуватись частина тіла, і людина втрачає здатність себе обслуговувати. Може погіршитись здатність говорити. Інколи втрачені функції відновлюються, а деколи людина роками мучиться (і ті хто доглядає за нею).

В соцмережах, дуже активно поширювали поради, як розпізнати інсульт.

Я процитую цю пораду повністю:

РОЗПІЗНАВАННЯ СИМПТОМІВ ІНСУЛЬТУ

Запам’ятавши цю нескладну інформацію, можна врятувати життя людям.

ЯК ЦЕ ТРАПЛЯЄТЬСЯ:

Під час відпочинку на природі жінка спіткнулася і впала – вона завірила всіх, що з нею все добре (друзі наполягали на виклику швидкої допомоги), що вона просто спіткнулася об камінь, т.к. ще не звикла до свого нової взуття. Вона продовжувала насолоджуватися відпочинком незважаючи на те, що здавалася трошки «не в собі»…

А ввечері зателефонував її чоловік і повідомив, що дружину забрали в лікарню (о 6 годині вечора її не стало). Під час пікніка, як виявилося, у неї стався інсульт.

Лікар-невролог згодом заявив, що якби він міг дістатися до потерпілої протягом трьох годин, то повністю усунув би наслідки інсульту.

Три основних прийому розпізнавання симптомів інсульту (УЗП):

 

У – Попросіть постраждалого ПОСМІХНУТИСЯ.

 

З – Попросіть його ЗАГОВОРИТИ.

Запросити вимовити просте речення. Зв’язно. Наприклад: «За вікном світить сонце»

 

П – Попросіть його ПІДНЯТИ обидві руки.

 

Увага – ще один спосіб розпізнати інсульт (крім вищезазначених): попросіть потерпілого висунути язик.

Якщо мова кривої або неправильної форми і западає на сторону, то це теж ознака інсульту. Якщо Ви відзначили у потерпілого проблему з виконанням цих завдань, негайно викликайте швидку і опишіть симптоми прибулим на місце медикам.

PS. Кардіологи запевняють, що кожен, хто розішле цей текст 10 людям, може бути впевнений: принаймні одне життя він врятував.

 

А тепер слухайте уважно. Коли в моєї мами стався інсульт (два роки тому), вона вела себе трошки дивно, скаржилась на сильний біль голови та ноги.

За рік до того, від інсульту постраждала бабця, тому ми з братом «зачуяли неладне». Якраз в цей час в соцмережах поширювали приведений вище текст.

Я попросив маму виконати наведені там вправи (підняти руки, усміхнутись, і т.д.). Ви не повірите, але вона все це зробила. Згодом прийшла вже згадуваний кандидат медичних наук, і запевнили що, все в порядку.

Та вже наступного ранку, мама почала говорити «бєлєберду». Речення без змісту, не розуміла простих запитань. Повірте, це дуже страшно. Ще вчора близька людина говорить з тобою нормально, і сьогодні розказує небилиці, не може зосередитись, «не в собі».

Ми викликали швидку, але було вже запізно (це був 2012).

А тепер головне, що хотів сказати у цій статті. Хворий може виконати наведені вище завдання (підняти руки, усміхнутись). Але і в бабці, і в матері, після інсульту (який ніхто не запримітив) змінилась вимова! Людина починає говорити ніби «через зуби».

В принципі це логічно, адже порушилась діяльність мозку. Також, це ставалося під ранок.

Я не кажу, що це обов’язкові ознаки. Просто у двох людей таке було, у двох випадках лікарі цього не запримітили, у двох випадках люди померли.

Постраждалому обов’язково (!) слід негайно викликати швидку та забезпечити нерухомість.  

В кінці бажано було б написати як вберегтись від інсульту.

В неті ви можете знайти поради лікарів. Це: регулярно міряти тиск, не курити та не вживати алкоголю, міряти рівень холестерину. Менше жирного і більше овочів та фруктів в харчуванні.

На мою думку людям, особливо старшим, для профілактики показані фізкультура (не спорт) та легке інтелектуальне навантаження мозку (читання книг, шахи, головоломки).

4 коментарі

  1. “показані” фізкультура..Напевно там має бути інше слово, а може я і помиляюсь.
    Шкода твою маму і бабусю, співчуваю =(

  2. Є різні види інсультів, тому різні ознаки.

    • Можливо, але якщо людина раптом починає говорити “через зуби”, скаржиться на сильний головний біль – бажано викликати швидку.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*