Як стати менеджером з продажу.

менеджер з продажуУ цьому блозі я намагаюся писати про те що знаю, про інше мовчу. Так і у даній статті напишу як я пару місяців працював менеджером із продажу в одній фірмі. Можливо цей матеріал буде корисним для тих хто захоче заробити собі трохи грошей.

Перед тим як писати про мій досвід, скажу що мені подобається створювати та просувати сайти. Про контекстну рекламу я також трохи знаю. Чому я про це згадав? Читайте далі!

Так от, я вирішив трохи підзаробити і заодно перевірити себе, як я зможу шукати замовників.

Для пошуку вакансії прийшлось трохи “поритися” в інтернет-сайтах з вакансіями. Більшість працедавців хотіли людей із досвідом менеджера з продажу, а його в мене не було. Та згодом знайшлась поліграфічна фірма, яка брала людину без досвіду, правда тільки за відсотки. Це мене влаштовувало.

З цими людьми я знайшов спільну мову, тим більше що досвід у поліграфії в мене не маленький. Трохи в тому розуміюся.

Там дали мені телефон, адресу поштового ящика і настанови. Також, показали чим фірма займається, щоби знав що пропонувати клієнтам. Порадили де шукати потенційних замовників, тим кому цікаво — ось сайт http://www.dlab.com.ua/. Тут дійсно зібрані всі підприємства Львова. У крайньому разі більшої збірки я не зустрічав.

Прийшовши додому я порозсилав електронною поштою пропозиції усім автокомпаніям та банкам (за алфавітом). Скажу, що цей спосіб пошуку клієнтів не був дуже вдалим: відповіло тільки двоє-троє. Крім того, на мій спам, дехто мені відіслав свій. Отакий обмін 🙂

Але це була тільки прелюдія. Я не брався за цю роботу заради спаму. Я хотів перевірити чи спрацює те що я задумав.

Я хотів шукати замовників в інтернеті, за допомогою контекстної реклами. Погодьтеся, розумно шукати будь-що там, де його багато. Ну не доцільно обдзвонювати, наприклад, всі фірми пропонуючи їм свої послуги. З таким успіхом можна ходити по краківському базарі з табличкою “надаю поліграфічні послуги”. Ми ж не йдемо за рибою в ліс, а за грибами на озеро.

Так і тут. Все переходить в інтернет. І якщо якомусь менеджеру дадуть завдання надрукувати листівки, то в першу чергу він “полізе” в інтернет, а не буде читати оголошення на зупинках. Я не кажу, що інші методи пошуку клієнтів є поганими, та “21-вый век на дворе».

Для початку мені потрібно було створити простий сайт-візитку, на який міг би посилати клієнтів. Із безкоштовних шаблонів та за допомогою програми adobe dreamweaver я створив сайт на 5-6 сторінок. Поставив фото, знайдені на буржуйський сайтах, і розмістив як піддомен на одному зі своїх сайтів. На кожній сторінці сайту вказав свої контактні дані: емайл та номер службового телефону.

Тепер потрібно було налаштувати компанію в рекламних мережах Яндекс Директ та Google Adwords. Найкращий курс по Директу, це курс “Илья Цымбалист – Как поймать клиента в сети интернет (2010)”. там все добре розжовано для чайників. По Гуглу я такого курсу не знаю, але можна робити по аналогії.

Після того як створив та налаштував рекламну компанію, поповнив рахунок. Все, оголошення почали показуватись.

Тепер про те як я розраховував працювати. Користувачі інтернету, яких цікавили поліграфічні послуги, потрапляли на мою рекламу і переходили на веб-сайт. Там повинні були знайти мої контактні дані і замовляти послуги.

Одразу скажу, що я не збирався шукати клієнтів десь на стороні щоби набрати клієнтську базу. Я в той час працював на основній роботі, і не було зайвого часу. Так, я не мав пасивного доходу від моєї бази клієнтів, зате і не було проблем із супроводом замовлень.

Ті, кого цікавили послуги нашої фірми телефонували мені і питалися чи ми те і те робимо. І скільки коштує. Більшість послуг в поліграфічній галузі розраховуються по складних формулах. Я цим не займався. Коли мене питали про ціну, я запитував всі умови замовлення і казав що порахуємо та передзвонимо. Потім дзвонив “на базу” і просив щоби порахували вартість виготовлення. Після цього повідомляв замовника про умови.

Якщо замовника все влаштовувало, то я давав йому контакти офісу щоби він міг прийти та поговорити більш детально. Або просив надіслати макет продукції на електронну пошту.

Після цього повідомляв керівнику що прийде замовник “від мене”.

Ось така схема. За кожне замовлення яке я “приніс”, мені платили відсоток.

Тепер трошки про кількість дзвінків. В перші тижні їх було, досить багато: 2-3 в день. Правда, радіти тут рано. Ви ж не купуєте, наприклад, смартфон у першому-ліпшому магазині, а довго порівнюєте умови та ціни. Так само із замовниками — вони спочатку обдзвонюють і питають ціни, а потім роблять рішення.
Кількість дзвінків дуже залежить від ціни на клік яку ви встановите, бюджету на день і правильно складеного оголошення.

Була ще одна проблема-я не дизайнер, і мій сайт-візитка був не супер. Через це не всі ті хто потрапляв на сайт — телефонували мені. Треба щоб сайт зробив спец.

Потім я виключив рекламу для друку візиток, і кількість дзвінків знизилося. Просто візитки в нашій фірмі (на інших також) спеціально тримають низькими. Це для приманки клієнтів, потім вони прийдуть ще раз. А мені це не вигідно-реклама гроші з’їдає, а на візитках я не замовлю. І як я писав вище, клієнтської бази я не збирав, тому за тих хто прийде ще раз я гроші не отримаю.

Через те що я не збирав своєї клієнтської бази, та сайт мав низьку конверсію, мої прибутки складали 1:1 (витрати -прибуток). Тому вирішив закінчити свій експеримент.

Про вартість компанії. Вартість одного кліку в мене була 0,6-1,3 гривні. В Яндексі дешевша, в Гуглі — дорожча. Це через те, що в Україні всі шукають у Гуглі, і там конкуренція рекламодавців вища. На один день я витрачав 10-15 гривень (це можна регулювати). Більше не хотілося витрачати.

Дам ще пару порад. Потрібно ще вміти говорити по телефону. Адже потенційний клієнт вас не бачить, і потрібно людині вселити довіру. Тому говоріть досить повільно, та бажано низьким голосом. Будьте винятково ввічливі, не залякайте.

Хочу сказати, що поліграфічна продукція досить дорога, і якщо взяти постійне великотиражне замовлення, то можна їсти ікру.

Висновок. Так працювати не тільки можна, але й це дуже вигідно. Для успіху потрібно: хороший сайт-візитку, добре складену контекстну рекламу (щоби менше платити), збирати свою клієнтську базу. Чим з дорожчими товарами чи послугами ви працюєте, тим більший ваш дохід.

P.S. Експеримент, я вважаю, був вдалим. Адже я не тільки отримав новий досвід та перевірив свої припущення, але й познайомився із чудовими людьми на фірмі в якій працював.

4 comments

  1. Цікавий досвід) Що ж. говорити по телефону я навчився проходячи тренінги OVB. Сайт візитку міг би зробити без проблем. Але на жаль я не люблю “впарювати щось людям”… Особливо якщо я знатиму що десь я є кращі у мови, а я їм розказую що тут найкраще і т.п….  Отак от)

    • Я спочатку не любив коли незнайомі дзвонять на телефон. Та потім негативний рефлекс змінився на приємний: о, “гроші” дзвонять 🙂

  2. Зараз не хочеш повернутись до такого виду заробітку?

    • Є бажання, але не в поліграфію. Тут переважно люди перше замовлення роблять дешевим, щоб подивитись як друкують.
      А за наступні тобі відсотки не заплатять. Так що фактично дарма стараєшся.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*