Як зекономити на харчуванні

стіл з продуктамиВ останній час ціни на товари суттєво підскочили, чого не можна сказати про зарплати та пенсії. Тому подивимось, чи можна якось зекономити. Хоча б на харчуванні.

Порад менше їсти чи жити від енергії сонця (є і такі люди) не даватиму. Розкажу як студент чи малозабезпечена людина може замінити дорогі продукти дешевшими, але не менш якісними.

На вагу дешевше

У переважній більшості випадків, розважні продукти є дешевшими, ніж запаковані в красиві обгортки. Тому намагайтесь крупи, овочі, фрукти, купувати «на вагу».

Навіть звичайна заморожена риба в більшості випадків виходить дешевшою, ніж консерви (порахуйте по вазі).

От дивлюсь, біля каси супермаркета продається якесь печиво, запаковане в красиву обгортку. Ціна – 4,60 грн. Ніби нормально. Але. Вага пакетика – 31 грам. Нескладні підрахунки показують, що 100 грам такого печива коштує 14,8 гривень. Кілограм печива – 148 гривень. Тепер запитання. Ви готові, за якесь середньостатистичне печиво дати 148 гривень/кілограм?

Робити запаси

Якщо є можливість, продукти довготривалого зберігання (крупи, цукор, консерви) купувати на запас. Дуже і дуже мало шансів, що потім буде дешевше. А так ви декілька місяців не переживатимете «що зготувати сьогодні». Крупи можуть зберігатись рік, і більше.

Каші

Люди понадивлялись модних шоу типу «готуємо з …», і до традиційних каш відносяться як «фу дєрєвєнщина».

Але, як запевняють лікарі, практично всі каші є дуже корисними для організму, за винятком, напевне, манної.

Не забувайте про гречану, вівсяну, ячмінну, перлову, рисову, кукурудзяну.

Тільки не раджу захоплюватись модними муслями, бо кинувши до вівсянки жменю родзинок і додавши ложку меду, матимете практично таке ж, тільки дешевше.

Зачєм платіть больше?

Деякі лікарі стверджують, що пшоно здатне запобігти такій страшній хворобі як рак. Візьміть до уваги.

Базари vs магазини

Я не люблю ходити по базарах. Крім того, магазини знаходяться ближче до дому, там зручніше купувати. Та треба визнати, що ціни на базарах дешевші.

Навряд чи ви зможете купити, наприклад, кілограм домашнього сиру за привабливою ціною в супермаркеті.

Молоко чи пиво?

Часто бачиш, як худенькі, напівголодні студенти возяться із цими пляшками з пивом. Розумію, що реклама обіцяла, що “пиво для справжніх чоловіків”.

Але торгова марка «запасная почка» не скаже, що за ціну півлітрової пляшки пива можна купити цілий літр молока. Додайте сюди батон чи дві булочки – і свою дозу калорій та корисних речовин ви отримали.

Був в середині минулого століття важкоатлет – Пол Андерсон. За неймовірну силу його прозвали «підйомний кран». Полу вдалось присісти із вагою 544 кг. Маючи власну вагу більше 140 кг.

Так от, він на тренуваннях, між підходами до штанги, спокійно сидів, і попивав молоко. За день випивав до 12 літрів молока. От так от.

Курячі яйця

Коли я цікавився раціоном спортсменів-важковаговиків, то звернув увагу, що ці сильні люди зранку вживають багато яєць. У раціоні, наприклад, футболістів харківського «Металісту» також є яйця. І не тому, що вони не можуть собі дозволити якісь кальмари, а тому що яйця – дуже корисний продукт, багатий тваринним білком. І при цьому відносно не дорогий. Візьміть до уваги.

Заморожена риба

Це дуже корисний продукт, джерело тваринного білка. При цьому заморожена риба не дуже дорога. Наприклад, на момент написання статті 1 кг хека без луски на базарі коштує 36 гривень. Тільки поріж, посоли, і засмаж.

М’ясо та ковбаси рази в два дорожчі, а незрозумілі сосиски коштують ті ж 30-40 грн.

Бобові

Відносно не дорогі, і при цьому забезпечують організм рослинними білками. Дають на тривалий час відчуття ситості.

Вітаміни

Якщо є зайві гроші, то можна дозволяти собі і манго, і фініки, і ще якісь заморські продукти.

Але коли бюджет обмежений – треба «бити прямо в точку». Вчені вияснили, які продукти найкорисніші. Серед ягід – смородина. Серед фруктів – яблука. Так так, звичайні, недорогі яблука.

Прислухайтесь до англійців – «одне яблуко щодня, і про лікарів можна забути».

Ще одне. Якщо зайти в будь-яку аптеку, ви побачите безліч засобів по догляду за шкірою. Коштує це не мало, але реклама активно радить користуватись жінкам цими засобами.

Але якби реклама сказала, що краще забезпечити організм із середини корисними речовинами та пектинами. За ціну одної такої баночки крему можна накупити не один і не два кіло яблук, які здатні покращити стан організму, і це обов’язково позначиться на зовнішньому вигляді.

Також, влітку можна насушити недорогих яблук та груш на компот. Взимку точно згодиться.

Усьому свій час

Намагайтесь «наїдатись» продуктами, коли вони найдешевші. Наприклад, помідори, перці – найдешевші в серпні-вересні. Зате взимку вони коштують в супермаркетах в рази дорожче. Із домашнім сиром те саме: улітку відносно дешевший, в інші пори року – набагато дорожчий.

І так з усім, потрібно «ловити момент».

Готувати самому

Деякі продукти можна не купувати, а готувати самостійно (згущене молоко, йогурт, квас, вино, оцет, і т.д.).

Якщо є можливість, то можна самим готувати пельмені чи вареники. У ціну купленого в магазині готового продукту буде ще включено крім вартості продуктів:  роботу працівників, упаковку, доставку, податки.

Не витрачайте зайве

Багато грошей забирають дрібно фасовані продукти, які несуть мало поживної цінності. В першу чергу маю на увазі всілякі снеки, рибки до пива, дитячі сирки. Останні можна замінити домашнім сиром + ложка меду + жменя родзинок.

Висновок. Якщо немає якихось протипоказань, то включайте у свій раціон молочні продукти (молоко, сметану, сир), каші, яйця, рибу, яблука.

 P.S. Не їжте багато, бо буде як цим сусліком 🙂

7 comments

  1. Харчування дійсно виїдає дирку у сімейному бюджеті. Багато слушних порад. А ще можна планувати витрати на прдукти харчування, виділяти , наприклад, на це певний відсоток доходів.

  2. А яйця, що дійсно рослинний білок мають?

    • Та ні, то я помилився 🙂
      Зараз виправлю.

      • ааааа 🙂 а то в мене вже вся парадигма розуміння продуктів почала хитатися 😀
        Сьогодні побачив в супермаркеті, до речі, солод квасу. Пачка 12 грн. ніби, а можна 8-9 літрів зробити. І то я не в курсі чи то з всього вмісту, бо в інструкції писало про два пакетики (скільки в пачці не знаю). Так що, якщо добре пошукати, можна знайти дешеву заміну будь-чому.

        • Тим більше, що той “квас” який продають у пляшках, це якийсь солодкий напій, а не те що має бути. Я ще пам’ятаю справжній бочковий квас. “За Союзу” продавали.

  3. Продукти харчування це дійсно важливо. На обгортках звичайно можна зекономити, а на якості продуктів економити не варто.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*