Якби так було завжди!

дитячий майданчикБув сьогодні на селі. В нас в одній із частин села місцевий бізнесмен побудував дитячий майданчик: гойдалка, качелі, гірка, пісочниця. Я там сам інколи час проводжу. Не дивуйтесь, там ще є турніки 🙂

Сюди приходить дітвора з усіх частин села. Старші самі, молодші з мамашами.

От йду з поля, і звернув увагу, що зранку ще нікого не має, а в пісочниці повно іграшок. І так постійно вони там лежать. І ніхто не забирає.

Не передам словами, але відчув якусь гордість за людей – лежать цілими днями іграшки, хто хоче – приходить бавитись. Ніхто не краде, не псує.

Одразу згадав собі розповідь Джада Біасіотто, з його книги «Как стать элитой».

Але щоб не зіпсувати його слова, процитую:

Я пам’ятаю, коли я був маленьким, ми не замикали наші двері на той випадок, якщо нашим сусідам що-небудь знадобиться у нас. І сусіди робили так само. Якщо нам щось потрібно, то ми просто заходили до них у будинок і брали це, а потім пізніше в цей же день віддавали. Точно так само чинили і всі наші сусіди. Наприклад, іноді вранці, коли ми ще спали, вони приходили і брали у нас яйця і цукор – або що-небудь інше, що їм було потрібно. Потім, вони повертали це і дякували нам: “Ось ваші яйця, ми брали їх у вас вранці. Спасибі!” Було так приємно ділитися з друзями. Кожен дбав про один одного. Чудовий був час. Сьогодні ж, якщо ви забудете замкнути двері у Філадельфії, то можете бути спокійні, сусіди не змусять себе довго чекати – вони прийдуть, візьмуть ваші яйця, вашу мікрохвильовку, стереомагнітофон і все інше, що виявиться не прибитими до підлоги цвяхами. І, можете мені повірити, вони навряд чи принесуть все це тому коли-небудь.

Перші християни, до речі, все майно мали спільне. Кожен міг взяти, якщо потребував. Звичайно, що таке спрацює тільки тоді, якщо мораль на висоті.

32. А люди, що ввірували, мали серце одне й одну душу, і жоден із них не вважав що з маєтку свого за своє, але в них усе спільним було.
33. І апостоли з великою силою свідчили про воскресення Ісуса Господа, і благодать велика на всіх них була!
34. Бо жоден із них не терпів недостачі: бо, хто мав поле чи дім, продавали, і заплату за продаж приносили,
35. та й клали в ногах у апостолів, і роздавалося кожному, хто потребу в чім мав.
(Дії Апостолів 4:32-35)

Цікаво, чи людство «доросте» до такого стану, що можна буде не закривати авто чи будинок на замок, і в тебе нічого не вкрадуть?

Сам думав над цим питанням. І вважаю, якщо людство не спіткає якась ядерна війна чи катастрофа світових масштабів, то шанси є. Років через 30.

пісочниця

та сама пісочниця

Багато в чому цивілізований світ «пішов вперед». Одного разу підходять на вулиці до мене Свідки Єгови, із запитанням «як ви думаєте, чому люди стали настільки поганими» (щось в тому роді запитали).

Я їм кажу, якщо б люди були такі злі, як наприклад, років 400 тому, то зараз мешканців Львова скликали б на привселюдне відсічення голови якогось в’язня (згадайте Івана Підкову) чи удари батогами. Так що ми все-таки трошки просунулись вперед у людяності. І мої співрозмовники не мали чим заперечити.

Навіть на такому прикладі бачимо, що цивілізований світ стає менш жорстоким. Так, війни ще тривають (і певне не одне десятиріччя триватимуть), але в багатьох країнах вже немає смертної кари, тим більше привселюдної. Багато держав десятиліттями не знають що таке війна, у деяких стається всього 1-2 вбивства на рік (маленькі країни типу Монако), можна чесно вибрати собі владу.

Так що не все так погано. А ви як думаєте?

5 коментарів

  1. “Цікаво, чи людство «доросте» до такого стану” – Україна, це не все людство. В Нідерландах, наприклад, хати не закривають, в маленьких сільських продуктових магазинах продавця немає, товари стоять з ціною і скринька для грошей. І так далі. Таких країн багато. Це лише у нас, якщо сусід щось просить – значить накладає порчу.
    Савєцкає виховання таке.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*